Yenilenen 6. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretim programının sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi (sakarya ili örneği)
The evaluation of syllabus of the renewed 6th grade social studies class according to the views of the teachers of social studies (sakarya province example)
- Tez No: 210384
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜKSEL GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Eğitim programlarının gelistirilmesindeki amaçlardan birisi de, çağın gereklerine ve değisimine uygun olarak mevcut programlarda yenilikler yapmak, hedef davranısları bu sekilde düzenleyerek eğitimin kalitesini arttırmaktır. Bilim ve teknolojinin hızla gelistiği çağımızda, bu gelismelerin eğitim programlarına yansıtılması bir zorunluluk haline gelmistir. Ülkemizde de bu konuda ciddi çalısmalar yapılmaya baslanmıstır. ?lköğretim düzeyinde asamalı olarak gerçeklestirilen program gelistirme çalısmaları, ilköğretimin 6. sınıflarında 2005- 2006 eğitim-öğretim yılında MEB tarafından belirlenen pilot illerde ve bu illerdeki pilot okullarda uygulanmaya baslanmıstır Bu amaçla yapılan bu arastırmanın temel problemini; yenilenen 6. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretim programının kazanım, kapsam, eğitim durumu ve ölçme değerlendirme boyutları açısından uygulamadaki etkililiği nedir? Ve, yenilenen 6. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretim programının daha etkili ve daha yararlı bir sekilde uygulanabilmesi için öğretmenlerin geleceğe yönelik önerileri nelerdir? Soruları olusturmaktadır. Betimsel nitelikte olan bu çalısmada öncelikle konuyla ilgili literatür taranmıs, ardından bu literatüre ve uzman görüslerine dayalı olarak veri toplamak amacıyla öğretmenler için anket hazırlanmıstır. Arastırma 2006?2007 eğitim-öğretim yılında Sakarya il merkezi ve ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarında 6.sınıfta görev yapan sosyal bilgiler brans öğretmenleri üzerinde gerçeklestirilmistir. Son asamada ise uygulamanın sonucunda elde edilen verilerin yorumlanması yoluna gidilmistir. Anketlerin %100 oranında geri dönüsü gerçeklesmistir. Bu arastırma üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde eğitim ile ilgili temel kavramlar, program ve eğitimde program çesitleri, eğitim programının faydaları ve özellikleri, sosyal bilgilerin tanımı ve önemi, sosyal bilgiler ile sosyal bilimler arasındaki iliskiler, sosyal bilgiler eğitiminin tarihsel gelisim süreci, yeni sosyal bilgiler dersi öğretim programı ve özellikleri, sosyal bilgiler dersi öğretim programının genel amaçları, Türk Milli Eğitimi' nin genel amaçları, yeni sosyal bilgiler dersi öğretim programı 6. sınıf öğrenme alanları, üniteleri, kazanım sayıları ve süreleri, ikinci bölümde ise arastırmanın gerçeklestirilmesinde izlenen çalısmalar açıklanmıstır. ?kinci bölümde arastırmanın yöntemi, modeli, evreni, örneklemi, verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanmasına yer verilmistir. Üçüncü bölümde öğretmenlerin kisisel ve mesleki özellikleri ile ilgili bilgilerine, yeni 6. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretim programının öngördüğü kazanım, kapsam, eğitim durumu ve ölçme ve değerlendirme boyutunun uygulamadaki etkililiğine iliskin görüsleriyle birlikte geleceğe yönelik önerileriyle ilgili bulgu ve yorumlara yer verilmistir. Son olarak da bulgulara dayalı olarak elde edilen sonuçlara ve bu sonuçlar ısığında yapılan önerilere yer verilerek tez çalısması tamamlanmıstır. Uygulanan veri toplama aracı, öğretmenlerin kisisel ve mesleki çalısmalarına ait bilgileri içeren dokuz soru ile, yeni 6. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretim programının etkililiğine iliskin ölçekte yer alan otuziki sorudan olusmaktadır. Veri toplama aracının arastırmada geçerliliğinin ve güvenirliğinin sağlanmasına özen gösterilmistir. Arastırmada toplanan bilgilerin islenmesi ve tüm istatistiksel çözümlemelerde SPSS( Statistical Package for the Social Sciences) paket programından yararlanılmıstır. Veriler, iki değiskenli sorularda t testi, üç ve daha fazla değiskenli sorularda ise F testi (Varyans Analizi) kullanılarak elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
One of the purposes of developing teaching programs is to increase the quality of education by innovating existing programs and adjusting targeted behaviours. The necessity of reflecting these improvements to the teaching programs is incontestable. The considerable researches have taken place in the the Turkey about this subject. The program developing studies which are implemented gradually at the primary education level have been initially applied to the first stage of primary school in pilot schools that are determined by Ministry of National Education (MNE). This work aims to answer the following questions: What are the efficiency of the sixth year?s renewed program of social studies in implication in the sense of advantages, concept, education level, measurement and evaluation? And, what are the suggestions of the teachers for implementing the lectures of the social studies more effective and more efficient? This work was conducted by critically using library and internet sources (literature review) about this subject and then a survey was conducted to gather related data from the Teachers. This survey has conducted on social studies teachers teaching at the sixth year in the province of Sakarya in the academic year of 2006- 2007. At the final stage, the datum extracted from the survey which has had 100 % feed back, has been analyzed. This paper has 3 sections. The first section contains basic concepts, different types of education and programs, benefits and properties of education program, definition and significance of social studies, the etymology of social studies, the purpose of the Turkish National Education and social studies lecture, learning fields, sections and the processes of the social studies lectures in the sixth year. The second section contains the methodology, the model, the total field under survey, the samples, the way of gathering and analyzing the datum. The final section contains the information about teachers related to their personal and occupational lives and their suggestions for the implementing the lectures of the social studies more effective and more efficient. Finally, the dissertation has completed according to the results posed above. The questionnaire is composed of nine questions that is related to the personal and occupational information about the teachers and thirty two questions that is related to effectiveness of social studies lectures in the sixth year. The SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program is used to analyze datum. The data has gathered by using t test in two variable questions and f test three and more variable questions.