Portföy yatırımları ve yönetimi
Portfolio investments and management
- Tez No: 148478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Portföy, Portföy Yönetimi ve Portföy Yatırımları Günümüzde tasarruf sahipleri, çeşitli yatırım araçlarına yatırım yapma imkanı bulabilmektedir. Ancak piyasalardaki dalgalanmalar sebebiyle her bir yatırım aracı farklı oranlarda riske sahiptir. Bu sebeple, yatırımların tek bir finansal varlık yerine birden fazla finansal varlık kullanılarak oluşturulan portföylerin tercih edilmesi yatırımın riskini azaltacaktır. Bu çalışmada da portföy yatırımları ve yönetimi incelenmiştir. Birinci bölümde, yatırım çeşitleri hakkında bilgi verilerek, yatırım tercihlerinde karşılaşılacak risk çeşitleri belirtilmiştir. İkinci bölümde geleneksel portföy yaklaşımı ve modern portföy yaklaşımı anlatılarak portföy yatırım süreçleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, portföy analiz yöntemleri ve menkul kıymet getirileri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölümde de, portföy yönetiminde kullanılan basan değerleme yöntemleri ve banka performanslarının değerlemesinde kullanılan yöntemlerden bankalar için risk indeksleri anlatılmıştır. Uygulamada ülkemizde faaliyet göstermekte olan yerli, yabancı, özel ve kamu bankalarının geçmiş yıllardaki mali tablalarından faydalanarak bu bankaların risk indeksleri hesaplanmıştır. Bankaların bu risk durumları yatırımcıların banka tercihi sırasında yol göstermektedir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY PORTFOLIO INVESTMENTS AND MANAGEMENT KEYWORDS : Portfolio, portfolio management and portfolio investments Nowadays, investors have lots of alternatives for investment, But, because of fluctuations in the financal markets, each of investment instruments have different risk levels. Therefore, If investors prefer portfolio which consist of more thanan investment instruments, to an investment instrument. They decrease the risk level of investment. In this study, portfolio investments and portfolio management are explained. In the first part, the alternatives of investment are expressed and the type of risk in the investments are explained. The second part consist of conventional and modern portfolio approaches and the duration of portfolio management. In the third part, the analysis methots of portfolio and relations between profits of investment instruments are expressed. Risk index for banks which use in succes control methots on portfolio management and bank succes control are explained in fourth part. In the application, the risk indexes all the banks in our country are calculated using with their 2001-2002 and 2003 data. This risk indexes help the investors in the select the investment bank. Vll