Portföy yönetiminde sistematik olmayan riski azaltacak bir doğrusal programlama modeli önerisi
A linear programming model to decreases unsystematic risk in the portfolio management
  1. Tez No: 321714
  2. Yazar: MURAT UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yatırımcıların finansal varlıklarını yönetirken getirisi çok, riski az yatırımları tercih etmeleri beklenmektedir. Geleneksel portföy teorisi portföy riskini azaltmak için çeşitlendirmeye önem verirken modern portföy teorisi geçmiş nicel bilgileri kullanarak istatistiksel ve matematiksel yöntemlerle yatırımcıya etkin sınır üzerinde bir portföy oluşturma seçeneğini sunmaktadır. Modern portföy teorisinin öncülerinden Markowitz risk olarak standart sapmayı dikkate almıştır. Seçim yapılacak hisse senetlerinin sayısının çokluğu standart sapma hesaplamalarını zorlaştırmaktadır. Konno ve Yamazaki risk olarak standart sapma yerine mutlak sapmayı kullanmış, böylelikle portföy seçimi doğrusal programlama modeli olarak ifade edilebilmiştir. Markowitz veya Konno-Yamazaki'nin modelleri portföye girecek hisse senetlerinin sayısına ve endüstri kollarına dağıtılmasına, müdahale edemez. Bu ise oluşacak portföy'ün, teorik olarak yalnız bir tek hisse senedinden oluşmasını mümkün kılabilir. Bu çalışmada, bahsedilen olumsuzluğu gidermek amacıyla Konno-Yamazaki modeli ilave kısıtlarla genişletilerek yeni bir model önerisi yapılmaktadır.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde portföy yönetimi, beklenen getiri ve risk ile ilgili temel tanımlamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde Konno ve Yamazaki'nin doğrusal programlama modeline ek kısıtlar yazılarak portföydeki hisse senetlerinin endüstri kollarına dağılımı sağlanmıştır. Üçüncü bölümde, etkin sınır üzerinde birim risk başına düşen beklenen getirinin maksimum değerinin var olduğu ve bu değer için oluşan portföyün performansının diğer portföylerden üstün olduğu bir uygulama ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investors are supposed to prefer investment with much advantage but low risk while managing financial assets. However traditional portfolio management attaches importance to variation to decrease portfolio risk, modern ones offer an alternative to investors in an active border to create a portfolio with mathematical and statistical methods by using the past quantitative knowledge. Markowitz, one of the pioneers of the potfolio management has considered the standart deviation as a risk. The abundance in the number of the selected shares make it hard to calculate the standart deviation instead of standart one. So they suggested the linear programming model as a portfolio suggestion. The models of them don?t interfere with the number of shares and its distrubution of industry branches. As a result, the portfolio might consist of the sole shares theorotically.To prevent the bad sides mentioned in the study, a new model suggestion has been made by widining the additional constraints of Konno, Yamazaki?s modelThe study has three sections. The first one includes portfolio management and the basic descriptions about the unit risk. In the second section; by making additions to the linear programming model of Konno and Yamazaki, It is provided the distrubution of the shares to industry branches. In the third section, on the active border, it is explained that the maximum value of the expected advantage on the unit risk exists. It is explained with an application, the portfolio performance for that value is superior to other portfolioes.