Portföy analizi, portföy yönetimi ve portföy başarı değerlemesinde Türkiye uygulamaları
The Practises of portfolio analysis, portfolio management and portfolio success evaluation in Turkey
  1. Tez No: 61350
  2. Yazar: ERSİN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
n ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PORTFÖY ANALİZİ,PORTFÖY YÖNETİMİ VE PORTFÖY BAŞARI DEĞERLEMESİNDE TÜRKİYE UYGULAMALARI Ersin SAĞLAM Danışman Yrd.Doç. Dr. Mustafa ÖZTÜRK 1997-Sayfa Jüri Günümüzde çok çeşitli yatırım araçlarının bulunması tasarruf sahiplerine yatırımları için değişik alternatifler sunmaktadır. Çeşitli yatırım enstürümanlarının piyasada işlem görmesi yatırımcılara farklı risk gruplarına yatırım yapma imkanı tanımaktadır.Bazı yatırımcılar düşük riski kabullenirken bazıları da yüksek riskli alanlara yatırım yapmayı tercih etmektedir.Bu amaçla her grup yatırımcının beklentisine cevap verebilecek risk dereceleri farklı yatırım fonları piyasada işlem görmektedir.Bütün bu fonlar risk dereceleri farklı yatırım araçlarından bir sepet oluşturularak yönetilmektedir.Burada yatırım alternatifi olarak değişik portföy gruplarının yatırımcılara sunulduğu görülmektedir. Piyasada bu amaçla kurulmuş çok çeşitli yatırım fonlarının bulunması rekabeti artırmıştır. Başarılı oluşturulan ve yönetilen fonların tespit edilmesi için performans değerlemesi yatırımcılar açısından önemlidir. Türkiye' de yatırım fonlarının performans değerlemesinin nasıl yapıldığı da bu çalışmada incelenmiştir. İdeal portföy gruplarının oluşturulmasında gerçekleştirilen kurumsal çalışmalar birinci bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde ayrıca portföy analizi ile ilgili gelenek sel ve modern yaklaşımlar incelenmiştir. İkinci bölümde ise portföy oluşturmada dikkat edilecek hususlar ele alınmıştır.Bu bölümde ayrıca maksimum kazancı sağlayacak minimum riskli portföy gruplarının hangi yöntemlerle oluşturulabileceği incelenmiştir. Üçüncü bölümde portföy yönetiminde basan değerlemesi ele alınmıştır. Öncelikle, performans değerlemesinde kullanılan klasik. yöntemlerden bahsedilmektedir. Daha sonra Türkiye'de performans değerlemesinin nasıl yapıldığı bir uygulama ile anlatılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise IMKB'de işlem gören hisse senetlerinden üç farklı portföy grubu oluşturulmuş ve bunların performans değerlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis THE PRACTISES OF PORTFOLIO ANALYSIS PORTFOLIO MANAGEMENT AND PORTFOLIO SUCCESS EVALUATION IN TURKEY Ersin SA?LAM Supervisor: Jury : Today,existance of various investment instruments, offers different alternatives to saving owners for their investments. Different investment instruments that are traded in the market,make it possible to invest different risk groups for investors.When some investors accept low risk,some of them prefer to invest in high risk areas For this reason investment funds that belong to different risk levels are traded to answer each group of investors in the market.All these funds are managed by a portfolio formed from investment instruments belongs to different risk levels. Its seen that different portfolio groups are offered to investors as a investment alternative.In the market there are so many different investment funds and this increases rivalry.Performance evaluation is important for investors to determine succesfully formed and managed funds.How performance evaluation of investment funds are done in Turkey is discussed in this study. Institutional studies pursued about forming ideal portfolio groups have been covered in the first section Also in the first section conventional and modern approaches about portfolio analysis is discussed. And in the second section important principlas about portfolio forming procedure is discussed.In this section also,we analized the methods of forming minimum risked portfolio groups to obtain maximum profits. In the third part,success evaluation of portfolio management is discussed First, we mentioned classic methods used in performance evaluation.And then,how a performance evaluation done in Turkey is told with an example. In the fourth and last section,it has been formed three different portfolio groups from the stockes traded at IMKB and performance evaluation of these groups has been conducted.