Türkiye'de Hizbullah terör örgütü (eylemleri ve teşkilatlanma şekli)
Terror network Hizbollah in Turkey
- Tez No: 148576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
257 ÖZET TÜRKİYE'DE HİZBULLAH TERÖR ÖRGÜTÜ (Eylemleri ve Teşkilatlanma Şekli) Yüksek Lisans Tezi YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Derya KILIÇ Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Salih MERCAN MART-2004 Bu tez Türkiye'deki terör olaylarında Hizbullah Terör Örgütü'nü sunmayı amaçlamaktadır. Ekleyecek olursak İslâmi canlanmacılığının son on yılda dünya politikalarının gündeminde artarak fazlaca popülarite elde etmesinin dinamiklerini anlamayı amaçlamaktadır. ABD“nin Sovyet yayılmacılığına karşı Siyasal İslâm ve Hizbullah fenomenini destekleyerek oluşturduğu ”Yeşil Kuşak“ stratejisinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Hizbullah İslâm inancındaki ”Cihat“ kurumunun, ABD başta olmak üzere. Batılı ülkeler tarafından kendi siyasal çıkarları doğrultusunda kullanılıp, istismar edilme olgusudur. İran İslam İhtilali, Hizbullah'ın kendisine model aldığı devrim olmakla beraber, kendisi de başlı başına ”İslâmi Fundamentalismin“ ve ”Yeşil Kuşak" teorisinin ürünüdür. Hizbullah, eylem teknik ve taktiği bakımından gelişmişliğine rağmen, genel zihniyet zaaflarını taşımaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümünde Hizbullah'ın tespitine yarayacak büyük ölçekli bir değerlendirme sunulmaya çalışılmıştır. Diğer bölümlerde ise Hizbullah'ın oluşumu, yaşadığı bölünme sorunları, gelişimi, örgütsel dokusu, ideolojik ve stratejik görüşleri ile eylemleri eldeki veriler ışığında incelenmeye çalışılmıştır. Örgütsel yapı değerlendirilirken, birincil elden kaynaklar temel alınmıştır.258 Çalışma içerisinde salt örgütsel yada salt polisiye dit kullanımdan özellikle kaçınılmıştır. Türkiye'de yıllardır süren problemlerin doğru olarak algılanabilmesi, bilimsel olarak saptanabilmesi ile kapsamlı ve temel çözümlerin oluşturulabilmesine olanak veren farklı bir çalışmanın konulması için çaba sarf edilmiştir. Kalıcı çözüm önerileri sunabilmenin ön şartının, ideolojik ve ütopik yaklaşımlardan ziyade, gerçekle barışık ve bilimsel birikime katkısı olacak olan çalışmalar olduğu düşüncesinden hareketle inceleme yapılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Terör, Hizbullah/İlim, Hizbullah/Menzil, Temelci İslâm, Yeniden Canlanmacılık. Sayfa Adedi : 288
Özet (Çeviri)
259 ABSTRACT TERROR NETWORK HIZBOLLAH IN TURKEY (Actions and which has an organizational structure) Master Thesis SOCIAL SCIENCES INSTITUTE OF YUZUNCU YIL UNIVERSITY By Derya KILIÇ Thesis Manager : Yrd. Doç. Dr. Salih MERCAN MARCH-2004 This thesis, is aiming to Hizbollah Terror Group in Turkish terrorist activities. Additionally it aims at understanding the dynamics of Islamic revivalism that has gained in recent decades much popularity in the agenda of world politics. Political İslam and Hizbollah phenomenon are supported from USA and constituted“Green Zone”strategy, against to Soviet imperialism. Hizbollah case of“Cihat”society in Islam belief, used from first of all USA and Occidental countries and their own political benefits direction and expolited. Iran Islam Revolution is almost a model to Hizbollah but it's own all by itself product of 'islamic Fundamentalism“ and ”Green Zone" theory. Although it has been developed in action, technique and tactics, it has general mental weaknesses. In first two part of study, it was attempted to present a large scale evaluation that may help to secure Hizbollah. On the other parts, the begining of the Hizbollah, split problems, it's development, structure of organization, ideological and strategic opinions and actions have been evaluated in the light of known data. Primary written source fundamental received that increasing the value of organizational structure. In this study, it has been avoided to use an organization or place terminology. The main consideration of this study is to present an evaluation that enable us to260 perceive the ongoing terror problem in Turkey correctly, to determine it scientificly and to find basic and effective solutions for this problem. It has been kept in our mind that to be able to present long term solution advises, ideological and un realistic approaches are to be avoided and scientific and fact-based studies should be used. Keywords : Terror, Hizbollah/Ilim, Hizbollah/Menzil. Islamic Fundamentalism, Revivalism. Pages : 288