İlköğretim okulu yöneticilerinin toplam kalite kültürüne hazır bulunuşluk düzeylerine ilişkin öğretmen görüşleri (Van ili örneği)
The teachers viwes on the precency level of the primary school managers to the total quality culture in Van
  1. Tez No: 148582
  2. Yazar: ORHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
140 V. BOLUM 5. ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özeti, araştırmada ulaşılan sonuçlar ve bu sonuçlar doğrultusunda sunulan öneriler yer almaktadır. 5.1. ÖZET Bir yaşam biçimi olarak hayatımıza giren ve yönetim anlayışına yeni bir boyut kazandıran bir felsefe olan Toplam Kalite Yönetimi (TKY)nin, özel sektör tarafından benimsenerek başarıyla uygulanması ve olumlu sonuçlar alınması sonucunda kamu sektöründe de uygulanmaya başlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığının yönergesiyle okullarımızda da uygulanmaya başlanan TKY, önemli yapısal ve işlevsel değişiklikleri de beraberinde getirerek okullarımızda kapsamlı bir kültürel yenileşmeye neden olacaktır. Okullarımıza hakim kılınması amaçlanan, Toplam Kalite kültürünün yerleşmesi okul yöneticilerinin bu kültürü benimsemesi ve beraberinde getireceği değişimlere hazır olmaları ile gerçekleşecektir. Bu araştırmanın amacı da, ilköğretim okulu yöneticilerinin Toplam Kalite Kültürüne hazır bulunuşluk düzeylerini tespit etmektir. Araştırmanın birinci bölümünde kuramsal bilgileri içeren problem durumu, problem cümlesi, araştırmanın amacı, alt problemler, araştırmanın önemi, sayıltılar ve sınırlılıklara yer verilmiştir, ikinci bölümde ise araştırmanın yöntemi ile ilgili olarak araştırmanın modeli, evreni, JSrneklemi, veri toplama araçları ve verilerin analizi başlıkları altında sunulan bilgilere yer verilmiştir, araştırmada, yapılan literatür taramasından sonra oluşturulan anketin deneklere uygulanması sonucu elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgulara ve yorumlarına, araştırmanın son bölümünde de, varılan sonuç ve buna yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
148 ABSTRACT Total Quality Management (TQM) philosophy which entered our life, as a life style, adding a new dimension to management understanding has been put into practice in public sector after usage in private sector successfully. TQM which has been used after Nationel Education Ministry directive will cause comprehensive cultural renovation in our schools by bringing significant structural and functional changes the settlement of Toal Quality Culture which is aimed to dominate in our schools will be realized with. He aim in this research is to determine the readiness level of school managers. Problem sittuation which includes theorotical knowledge, problem sentence, he aim of research, sub problems, the importance of research and limitations were given place in the first part of research. Also in he second part, research model concerning with research method, universe, sample data collection means and knowledge offered under the title of daa analysis were given place. Daa were analyzed in the research which were obained by public survey for est subject afer litterature scanning. Findings and interperations obtained by analyzing data have been given place in the third part of research and also reached result and suggestion directed to this resul has been given place in he last part of research.