Kültürlerarası iletişim, dil ve yabancı dil olarak Türkçe
Communication among cultures, language and Turkish as a foreign language
- Tez No: 148595
- Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Dil ve kültür tüm ulusların oluşumunda en önemli unsurlardır ve toplumların tüm özellikleri dillerine yansımaktadır. Dil, insanı insan yapan ve bu güne gelmesini sağlayan unsur olarak çok değerlidir. Son yıllarda Türkçe'ye verilen önem hem Türkiye'de hem de başka ülkelerde giderek artmaktadır. Dil ve kültürlerin tanınması açısından birçok uygarlığa mekan olmuş bir coğrafyada yer alan ve hem kültürel hem de diğer birçok yönden dikkat çekici bir ülke olan Türkiye'de hala birçok kültür ve dil bulunmaktadır ve bunlar kültürel ve dilsel zenginliğimizin bir parçasıdır. Türkçe yabancı bir dil olarak bir çok ülkede giderek daha fazla konu olmaktadır. Türkiye'de anadili farklı olan birçok halk vardır, bunlardan en önemlisi olan Kürtlerin bir kısmı Türkçeyi ya hiç öğrenmemekte ya da ilkokulda öğrenmektedir. Kürtlere, Türkçeyi öğretmek konusunda da bazı fikirler üretmek gerekmektedir. Bu amaçla yabancıdil/ikincidil olarak Türkçe öğretimi konusunda çalışanların düşünce ve çalışmaları yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Language and culture are the most important aspects in the formation of the nations and all the characteristics of them reflect in their language. Language is something that makes human a human and it is a valuable component which helps the person to be what it is now. For the last years the importance that both Turkey and other countries give to Turkish has been gradually increasing. Turkey has been an important place for a lot of civilizations for the recognition of their cultures and languages and there are still a lot of cultures and languages there. These are the parts of the richness of our culture and language. Turkish as a foreign language is becoming more of a subject matter in a lot of countries. There are lots of people in Turkey whose mother tongues are different and Kurds who takes the important part can either learn Turkish at primary school or cannot learn at all. There is a great need for teaching Turkish to Kurds. To do this, the ideas of the people who study Turkish as a foreign/second language should be taken into consideration. m