Finansal kırılganlık ve reel sektör performansı: 500 sanayi işletmesi üzerinde bir uygulama
Financial fragility and performance of real secttor: An application on 500 industry firms
  1. Tez No: 148602
  2. Yazar: FERHAN EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Finansal kırılganlık, finansal sistemin duyarlılığı nedeniyle küçük, rutin ekonomik şokların büyük ölçekli finansal krizlere dönüşümünü ifade etmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin finansal yapılarının gelişmiş ülkelere göre daha kırılgan olduğu söylenebilir. Finansal kırılganlığı azaltan unsurlar, piyasaların etkinleşmesi, derinleşmesi, asimetrik bilginin azalması ve mali sisteminin disipline edilmesi olarak g österilebilir. Finansal kırılganlığın azalmasına bağlı olarak ülkenin borçlanma miktarı makul düzeye inebilecektir. Ancak, sadece faiz ve enflasyon oranının düşmesi, büyümenin sağlanması yeterli olmayacaktır. Bunun istikrarlı ve sürdürülebilir olması gerekmektedir. Globalleşmeyle birlikte, gelişmekte olan ülkeleri krizle karşı karşıya bırakan sermayenin serbest dolaşımı, gelişmekte olan ülkelerin borç yükünün artmasına, makroekonomik göstergelerinin bozulmasına, işsizlik oranının giderek artmasına neden olmaktadır. Bunun engellenebilmesi için ülkeye gelen sermayenin reel yatırımlara yönlendirilmesi sağlanmalıdır. Bu çalışmada, yaşanan finansal krizlerin ve Türkiye'nin finansal yapısının kınlganhğmm şirketler üzerindeki etkilerini inceleyebilmek amacıyla regresyon analizi yapılarak kırılganlığın azaltılabilmesi için alınması gereken önlemler üzerinde durulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financial fragility can be defined as the transformation of small and routine economic shocks into large scale financial crises, due to the sensitivity of the financial system. It can be argued that the financial structures of the developing countries are relatively more fragile than those of the developed countries. Effectiveness and depth of the markets, diminishing asymmetric information and the regulation of the financial system can be stated as the primary factors decreasing financial fragility. Depending on the decrease of financial fragility, the total dept of the country may also be decreasing to the reasonable levels. The decrease of the inflation and interest rates alone, will not enough for assuring the growth. The effect should be stable and sustainable. Through globalization; the free movement of capital, which brought the developing countries face to face with crisis, is causing the dept burden of the developing countries to increase macroeconomic indicators to deteriorate and unemployment to rise. To prevent that, the flow of capital into the country should be directed to real investments. In the study, the necessary measures for reducing financial fragility are being examined, using a regression analysis to observe the effects of the recent financial crises and Turkey's financial structure on the companies.