Kariyer geliştirme ve uygulamayla ilgili bir model çalışması
Career development and a model study about practice
- Tez No: 148603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Türkiye'deki ve dünyadaki iş koşullan gereği rekabet kavramı ve işletmeler arası rekabetin önemi hızlı bir şekilde artmaktadır. Kişiler ve işletmeler de bu zorlu şartlara ayak uydurmak için insan kaynakları yönetiminin hayati fonksiyonlarından olan kariyer geliştirmeye daha çok önem vermeye ve bu fonksiyonu ideal biçimde yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Tez kapsamında kimya sektörünün önde gelen işletmelerinden birinde kariyer geliştirme model çalışması yapılmış, gerek sektörle ve işletmeyle gerekse yapılan kariyer geliştirme uygulamaları ile ilgili ayrıntılı bilgiler ve örnekler verilmiştir. Tezin amacı; kariyer planlama, kariyer yönetimi ve kariyer geliştirme ile ilgili aranan her türlü bilgiye ulaşılmasını sağlamak, araştırmacılara şirketi tanıtabilmek ve bu şirkette yapılan kariyer geliştirme uygulamalarından da örnekler sunarak onları aydınlatabilmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Competition concept and competition between companies increases quickly because of the business conditions in Turkey and the world. People and companies try to consider importance for the career development which is one of the most important functions of human resource management and try to carry this function out ideal. There has been a career development model practise in a company that is one of the most popular companies in chemistry sector, and also given in details informations and examples for sector, company and career development practices. The aim of this thesis is; to reach all of the informations about career planning, management and development, also to represent the company to researchers and to illuminate them by giving examples from the career development practises in this company. XI