Yükselen ekonomilerde kriz dönemlerinde bankacılık sistemlerinin yeniden yapılandırılması ve Türkiye örneği
The systemic bank restructuring in emerging economies in terms of crisis and the Turkey example
- Tez No: 191935
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ KOZANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Yükselen Ekonomilerde Kriz Dönemlerinde Bankacılık Sistemlerinin YenidenYapılandırılması ve Türkiye ÖrneğiBora SELÇUKÖzet:Finansal sistemin en önemli unsurlarından olan bankacılık sektörü , ekonomipolitikaların tamamlayıcı parçalarından birini oluşturmaktadır. Bununla beraber, bankalar diğer tamamlayıcılardan farklı olarak yerel ve uluslararası etkenlerdenetkilenen yüksek oynaklığa ve kırılganlığa sahip bir çevrede faaliyetgöstermektedirler. Geçtiğimiz yakın dönemde birçok ülke finansal sorunlarlakarşılaşmıştır. Sorunlu mali bünyelere sahip olan bankaların kırılganlıklarını veproblemlerini çözmek için ve bankacılık sisteminin sağlıklı işlemesini teminamacıyla yetkililer sorunlu bankalara müdahale etme ve yeniden yapılandırmayolunu seçmişledir. Bu çalışmanın başlıca amacı bankacılık yeniden yapılandırmapolitikalarının ve performans değerlendirmesi uygulamalarının bir özetiniyapmaktır. Geleneksel olarak finansal krize maruz kalan bankacılık sistemininyeniden yapılandırılmasında ilk aşama bankalara hücumun önlenmesi ve sistemeolan güvenin yeniden oluşturulmasıdır. Sistemik bankacılık krizlerine neden olansorunlara yönelik politikalar geliştirilmesi ve finansal sistemin krizlere karşıgüçlendirilmesi amaçlandığı ikinci aşama , operasyonel yapılandırmadır. Üçüncüaşama ise sistemin sağlam ve sağlıklı yapısını daha sonraki dönemde dekorunmasına yönelik düzenlemeleri içeren yapısal düzenlemeleri içeren yapısalyeniden yapılandırmalardır. Uluslararası örneklerin paralelinde Türk bankacılıksisteminde finansal , operasyonel ve yapısal yeniden yapılandırma faaliyetleriuygulanmıştır. Sonuç olarak 2000-2001 finansal krizi sonrasında girişilenbankacılık yeniden yapılandırma faaliyetleri tamamlanmıştır. Bununla beraberyakın gelecekte operasyonel yapısal yeniden yapılandırma çalışmalarına ihtiyaçgörülmektedir. Bankacılık sisteminde sistemik riskin azalması umut verici olsa dasistemin reel ekonominin finansmanında yeterince etkin olamadığıgözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Systemic Bank Restructuring In Emerging Economies In Terms of Crisis AndThe Turkey ExampleBora SELÇUKAbstract:The banking system , as the main component of the financial system , constitutes asignificant part of economic policies. However , banks operate in a highly fragileenvironment that is affected from domestic and international factors. Recently , awide range of countries have experienced financial problems. In order to resolvethe fragilities in inherent in a bank?s financial condition , and hence to enablehealthy functioning of the sector , authorities may choose to intervene andrestructure. The aim of this study is to provide a summary of bankingrestructuring policies and performance evaluations. Traditionally , the firs phasein the restructuring process a crisis-stricken banking system appears to befinancial restructuring with a view to prevent further bank-runs and rebuiltconfidence in the banking system. The second phase is operational restructuring ,while the third arrangements and regulations that are aimed at establishing astrong and vigorous structure of banking system. The restructuring efforts in theTurkish banking system has concentrated on financial , operational and structuralrestructuring. As a result of systemic bank restructuring operations implementedin banking system since the crisis in Turkey , bank restructuring has beencompleted. Nevertheless , it appears that further operations needed in the areas ofoperational and structural restructuring in the future. While systemic risk in thebanking system has been reduced , efficiency of the Turkish banking , however ,leaves to much to be desired when it comes to financing the real economy.