Avrupa'daki Türk göçmenlerin toplumsal uyum stratejileri ve sosyal ilişki ağları: isveç örneği
Integration strategies and social relationship networks of Turkish immigrants in Europe: The Sweden case
  1. Tez No: 890678
  2. Yazar: AHMET VEDAT KOÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ARMAN KARASU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Neoliberal dünyada, ekonomik, ekolojik, politik ve toplumsal krizler, iç çatışmalar, savaşlar ve tüm bunların sonucu olarak küresel yoksulluğun ve eşitsizliğin dramatik artışı, uluslararası göçün biçimlerini, düzeylerini ve yönelimlerini önemli ölçüde değiştiren ve çoğaltan etkiler üretmektedir. Küresel göç hareketleri, klasik göç biçimlerine, yöntemlerine, yönelimlerine ve politikalarına yeni boyutlar eklemektedir. Göçmenlik ve mültecilik gibi yaygın göç davranışları, sığınmacı, düzensiz sınır geçişleri yeni göç tipleriyle çeşitlenmekte, asimilasyon, kültürleşme gibi yerleşik göç politikaları, entegrasyon, toplumsal uyum gibi yeni politika tasarımlarıyla, itme-çekme kuramı, sistem teorisi gibi klasik göç kuramları ise, devletaşırı alan ve ulusötesi yurttaşlık, göçmen ağları yaklaşımları gibi yeni kuramsal önermelerle gelişmektedir. Diğer yandan, küresel güneyden küresel kuzeye yönelen kitlesel ve düzensiz göç dalgasının ürettiği sosyo-ekonomik ve politik sonuçlara karşı gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan refleksler olarak yeni-sağcılığın ve bu kapsamda yabancı karşıtlığının, başta 11 Eylül saldırıları olmak üzere cihatçı örgütlerin Avrupa'da ve Amerika'da düzenledikleri terör eylemleri sonrası Batı dünyasında İslamofobinin yükselişi gibi etkenler, Türkiye kökenli göçmenlerin yaşadıkları ülkenin devleti ve toplumu ile ilişkilerini belirleyen önemli etkiler üretmektedir. Bu da, göçmenlerin bulundukları ülkelerdeki kalıcılığı açısından, entegrasyon politikalarını ve uyum stratejilerini yaşamsal bir öncelik haline getirmektedir. Bu Tez, çeşitli nedenlerle Türkiye'den İsveç'e göç ettikten sonra bu ülkede yerleşen ve halen İsveç'te yaşamakta olan göçmenlerin, ev sahibi topluma ve devlete uyum sağlamada başvurdukları araçlar ve yöntemler ile bu kapsamda kendi aralarında göçmen ilişki ağları kurma ve kullanma biçimlerinin, toplumsal uyum üretme becerileri ve performansı üstündeki etkilerini ve sonuçlarını, anket ve görüşme yöntemleriyle elde edilerek ekonomik, kişisel, toplumsal, sınıfsal, etnik, kültürel ve siyasal ölçeklere dayalı sınıflandırılmış veri seti örnekleminde ve göçmen ilişki ağları teorisinin kuramsal ışığında incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the neoliberal world, economic, ecological, political and social crises, the dramatic increase in global poverty and inequality as a result of internal conflicts, wars, produce effects that significantly change and multiply the forms, levels and trends of international migration. Global migration movements add new dimensions to classical migration forms, methods, orientations and policies. Widespread migration behaviors such as immigration and refugee, are diversified by new immigration types like asylum seeking and irregular border crossings, also the settled immigration policies such as assimilation, acculturation, with new policy designs like integration, social cohesion, and the classical migration theories such as push-pull theory and system theory, with new propositions like transnational space and migration network theories. On the other hand, factors such as the rise of new-right and in this context xenophobia as reflexes that emerged in developed countries against the socio- economic and political consequences produced by the mass and irregular migration wave from the global south to the global north, and also the Islamophobia in the Western world after the terrorist acts carried out by jihadist organizations in Europe and America, especially the September 11 attacks, produce important effects that determine the relations of immigrants of Turkish origin with the state and society of the country they live in. This thesis aims to examine the tools and methods used by immigrants who settled in Sweden after immigrating from Turkey to Sweden for various reasons and still live in Sweden, in order to adapt to the host society and the state, and in this context, the effects and consequences of the ways of establishing and using migrant networks among themselves, on their ability and performance of integration, in the sample of classified data set based on economic, personal, social, class, ethnic, cultural and political scales obtained by survey and interview methods, and in the theoretical light of the migration networks theory.