Dil öğretiminde dil-yaş ilişkisi üzerine denetimli bir öğretim ortamında ölçme sonuçları
Test results on language learning- age relationship derived from a controlled environment
- Tez No: 148606
- Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
oz Dil öğrenimi - yaş etmeni geçmişte oldukça tartışılmış, halen de tartışılan bir konudur. Dil Öğrenirninin etkin bir şekilde gerçekleşmesi için dil öğrenimine erken yaşta başlanılması gerektiğini ileri süren görüşler mevcuttur. Bu görüşü savunanlar dil öğrenimine erken yaşlarda başlamlmadığı taktirde dil öğreniminin tam olarak gerçekleşemeyeceğini, çocuk öğrenicilerin daha sonraki yaşlarda dil öğrenimine başlayanlara oranla avantajlı durumda olacaklarını iddia ederler. Bu iddialarım ortaya koyarken de dil öğrenimini etkileyen biyolojik, zihinsel, ruh bilimsel ve de toplumsal etmenlerden söz ederler. Dil öğreniminde kritik dönem veya dönemler varsayımı dil öğrenimi ile yaş etmeninin yakın ilişkili olduğunu savunan görüşün temel dayanağı olmuştur. Dil öğrenimi ile yaş etmeninin yakın ilişkili olmadığım savunan görüşler de mevcuttur. Bu görüşün savunucularına göre dil öğreniminin ileri yaşlarda da etkin bir şekilde gerçekleşmesi mümkündür. Hatta yetişkin öğrenicilerin gelişmiş bilişsel zekaları ve de daha önceki dil öğrenim deneyimleri dolayısıyla çocuk öğrenicilere göre bu alanda avantajları vardır. Uygun ortam, yöntem ve gereçler sağlandığı taktirde yetişkin yaşlardaki öğreniciler de dili en az çocuk yaştaki öğreniciler kadar etkin öğrenebileceklerdir. Ayrıca, dil öğrenimi ile yaş etmeninin yalan ilişkili olduğunu savunanların ortaya koyduğu kritik dönem hipotezi geçerliliğim hala kanıtlayamamıştır. Bugüne kadar bu konuda bir çok araştırma ve inceleme yapılmıştır. Bu araştırmalardan kimileri dil öğrenimi ile yaş etmeni arasında yakın ilişki olduğunu ortaya koyarken, kimileri de böyle bir ilişkinin aslmda var olmadığım ortaya koymaktadır. Birbirinden değişik bir çok küme üzerine yapılan araştırmalar birbirinden değişik sonuçlar ortaya koymaktadır. Dil öğrenimi ile ilişkili olduğu varsayılan bu alanda yapılmış olan araştırma ve incelemeler halen bu konuda kesin sonuçlara varmamızı mümkün kılar nitelikte sonuçlar ortaya koyamamıştır. Bu çalışma dil öğrenimi - yaş etmeni üzerine bugüne kadar yapılmış birçok çalışmadan biridir. Çalışma dil öğrenimine erken yaşlarda ve daha ileri yaşlarda başlamış yaşıt iki kümenin kontrollü bir ortamda aynı yabancı dil öğretim programına tutulduklannda süreç içerisindeki ve süreç sonundaki yabancı dil gelişimlerini ve başanmlanm incelemiştir. Çalışmada her iki kümenin dört yıllık eğitimleri boyunca yabancı dil sınavlarındaki başarmaları hem toplam puan olarak, hem de beceriler ve dilbilgisi temel alınarak incelenmiş, her iki kümenin başanmlan grafikler ve tablolar kullanılarak karşılaştalmıştır. Böyle bir çalışma dil öğrenimi - yaş etmeni üzerine kesin sonuçlara varmamızı sağlar nitelikte olmasa da, bu alanda yapılmış olan diğer çalışmalara küçük bir katkı sağlar niteliktedir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The issue of age factor in language learning has long been a debated subject. There are ideas suggesting that language learning should begin at early ages for effective language acquisition. The supporters of these ideas suggest that language learning will be inefficient unless it starts at early ages and the child learners have an advantage over the adult learners. In putting forward these claims they mention the biological, mental, psychological and the social factors effecting the language learning. The theory of critical period or periods in language learning has been the basis of their claims. There are also other ideas suggesting that language learning and age factor are not closely related. For the supporters of this claim, effective language learning is possible also at later ages. Furthermore, they say that in language learning adult language learners have superiority over the younger ones due to their improved cognitive skills and former language learning experiences. As long as the right physical conditions are created, the right methods are applied, and the right materials are supplied, the older language learners would learn the language at least as effectively as the child learners. Moreover, the critical period hyphotesis made by the supporters of the age factor in language learning has not proven its validity yet. Many researches and studies have been done on this subject. As some of these researches manifest a close connection between the age factor and language learning, some others show there is no connection between the two. Many researches conducted on different groups yielded different results. The researches and studies done on this field of language learning have not come up with results enough for definite conclusions. This study is one of the many done on the subject of the relationship between the language learning and the age factor. This study has investigated the performance of two similar groups with different starting ages to language learning in a controlled environment during the process of a four years program and evaluated their performance during and after the program. In the study the performance of the two groups in English exams during the four years program has been examined in the basis of their total points, the points they got in the language skills, and the points they got in the grammar parts of the same exams and compared by using graphics and tables. Although such a study is not sufficient for a definite conclusion for the debate over the language learning - age factor issue, it will be a small contribution to the other researches done on this field of language learning. m