Ortaöğretimde toplam kalite yönetimi ve Çaycuma Çok Programlı Lisesi uygulaması
Total quality management in the secondary education and application of Çaycuma Çok Programlı Lisesi
- Tez No: 148642
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kurum : Z.K.Ü., Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Ana Bilim Dalı Tez Başlığı : Ortaöğretimde Toplam Kalite Yönetimi ve Çaycuma Çok Programlı Lisesi Uygulaması Tez Yazarı : Ramazan Koksal Tez Danışmam : Prof. Dr. Güven Murat Tez Türü / Yılı : Yüksek Lisans Tezi / 2004 Sayfa Adetli : 89 ÖZET Günümüz bilgi çağının temel belirleyicisi olan bilim ve teknolojideki gelişmeler, kurumların bilgilerini güncellemelerini ve kendilerini yenilemelerini zorunlu hale getirmektedir. Bu gelişmelere eğitim kurumlarımn tepkisiz kalmaları elbetteki beklenemez. Genç nüfusun büyük bölümünün ortaöğretim kuramlarında yığıldığı düşünülürse bu kurumların kendilerini yemlemelerinin ve geliştirmelerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Ortaöğretim kurumlarından mezun olan yüz binlerce genç yüksek öğretime devam edememekte ve bir ömür boyu ortaöğretimde aldıkları eğitimle yaşamlarım sürdürmektedirler. Eğitimin kaliteli olması bu insanları hayata bağlayacak yegane unsur olmaktadır. Ortaöğretimin kalitesinin arttırılması yöneticilerin, eğiticilerin, personelin, eğitim-öğretim müfredatının, okulun teknik ve fiziki yapısının sürekli iyileştirilmesine ve geliştirilmesine bağlıdır. Belirli şartları sabit tutmak bile gelişen günümüzde geriye gitmek anlamına gelmektedir. Çalışmamızda ortaöğretim kuramlarında uygulanmakta olan Toplam Kalite Yönetiminin verimliliği ve uygulamada karşılaşılan soranlar incelenmiştir. Ortaöğretim kuramları insan faktörü üzerine kurulu olduğundan tüm çalışanların katılımı ön plana çıkmaktadır. İş yükü çoğalan ve daha aktif olması beklenen çalışanların sisteme direnç göstermeleri lider yöneticiler tarafından öngörülmeli ve direnci kırıcı çalışmalar yapılmalıdır. Çalışanlarının gerekli özveriyi ve çalışmayı göstermedikleri bir sistemde beklenen başarıyı yakalayabilmek oldukça güçtür. Büyük ve kalıcı başarılar, bireysel gayretlerle değil sistemli bir ortak ve katılımcı çalışmayla elde edilebilmektedir. Anahtar Kelimeler Toplam Kalite Yönetimi, Ortaöğretim, AKYV, OGYE
Özet (Çeviri)
Institution : Z.K.Ü., Institue of Social Sciences, Department of Management Title : Total Quality Management in the Secondary Education and application of Çaycuma Çok Programlı Lisesi Author : Ramazan Koksal Adviser : Prof. Dr. Güven Murat Type of Thesis/ Year : MSc. Thesis / 2004 Page Number : 89 ABSTRACT The developments with in thescience and technology that basically determines the current knowledge era, force institutions to update their knowledge and renovate themselves. Certainly, it can not be expected that education institutions are not be expected that education institutions are not aware of these renovations and developments. If it is assumed that the great amount of young popilation is heaped up in secondary education institution, the necessity for these institutions to renew themselves emerged. A hundred and thousand of young people gradvated from secondary schools, are not able to continve higher education and spend their life with their limited education. Education of high quality is the sole element for these people to attach life. Increasing the quality of secondary education depends upon the continious development and renuation of managers, educators,staffs, curriculum and the physical and technical construction of the scholl. Even keeping certain conditions stable means to regress in recent times. In this study, ît is investigated the profitability of total quality management and problems encountered in applicatioa Since the secandary education is based upon human factor, it is essential to participate for all the staffs. It must be astimated by the leader mamagers how to perserve to the system for the staffs who are expected to be more active and activities shald be implemented to cope with the staffs resistance to the system^It is extremely difficult to find desired success İn a system whose staffs can not show selfsacrifice and display necessary work. Great and permanent successes can be gained by systematic unity working not by individual efforts. Key Words Total Quality Management, Secondary Education, AKYV, OGYE