Döner sermaye işletmelerinde muhasebe uygulamalarının değerlendirilmesi ve üniversite döner sermaye işletmesinde bir uygulama
An evaluation of accounting practises of revolving fund offices and an applicationin a university revolving fund office
- Tez No: 148643
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Tez Başlığı : Döner Sermaye işletmelerinde Muhasebe Uygulamalarının Değerlendirilmesi ve Üniversite Döner Sermaye İşletmesinde Bir Uygulama Tez Yazarı Tez Danışmanı Tez Türü. Yılı Sayfa Adedi Yalçın KAYA Yrd.Doç.Dr. Yasemin KÖSE Yüksek Lisans Tezi, 2004 189 ÖZET Türkiye'de Genel ve Katma Bütçeli İdarelere bağlı olarak kurularak çeşitli alanlarda faaliyet gösteren ve 2003 Yılı itibariyle Gayrisafi Satış hasılatları 6.5 Katrilyonu bulan D.S.İ. ekonomide belirli bir ağırlığa ulaşmış bulunmaktadır. Genel Mali İdare Sisteminin ve bütçe birliği ilkesinin önemli bir istisnasını oluşturan bu işletmeler, 13.06.1999 Tarih ve 23724 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren“D.S.İ. Muhasebe Yönetmeliği”ile Tekdüzen Muhasebe Sistemini uygulamak durumunda kalmışlardır. Ancak bu işletmelerin denetiminde etkili olan Sayıştay Denetçileri ve Muhasebat Kontrolörleri ile yapılan görüşmeler sonucunda Tekdüzen Muhasebe Sisteminin birçok D.S.İ.'nde hatalı olarak uygulandığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, uygulamada en sık rastlanan bu hatalı uygulamalar ve doğurduğu sonuçların değerlendirilmesidir. Bu amaçla öncelikle D.S.İ.'nin, tanımlan, kuruluş amaçlan, ekonomiye olan faydalan, muhasebe sistemlerindeki gelişmeler ile mali mevzuat ile olan ilişkileri incelenmiş ve D.S.İ. Muhasebe Yönetmeliği ana hatlan ile tamtılmıştır. Daha sonra D.S.İ.'lerinin muhasebe uygulamalarında karşılaştıklan sorunlar ele alınmış ve sonuçlan değerlendirilmiştir. Bu çerçevede örnek bir Üniversite D.S.İ.'nde karşılaşılan mali nitelikteki işlemlere ilişkin bir uygulamaya yer verilmiştir. Sonuç olarak D.S.İ.'nde muhasebe sisteminin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için öncelikle sorumlu personelin Tekdüzen Muhasebe Sistemi konusunda eğitilmeleri gerekmektedir. Aynca D.S.İ.'nin, bağlı olduklan idare bütçesi içerisine dahil edilmeleri ya da özelleştirilmeleri suretiyle yapısal olarak bazı düzenlemelerin yapılmasının yararlı olduğu sonucuna vanlmıştır. Anahtar Kelimeler D.S.İ.'nde Tekdüzen Muhasebe Sistemi, Türkiye'de D.S.İ., Kamu D.S.İ.
Özet (Çeviri)
Institution : ZKÜ Innstitute of Social Sciences, Department of Management Title : An Evalution of Accounting Practices of Revolving Fund Offices and An Applicationin a University Revolving Fund Office Yalçın KAYA Asst. Prof. Dr. Yasemin KÖSE MSc. Thesis, 2004 189 Author Adviser Type of Thesis Page Number ABSTRACT Revolving Fund Offices which are established as affiliated with General and Annexed Budgeted Administrations in Turkey reached 6.5 quadrillions Turkish Liras gross sales for the year of 2003 which shows their significant importance in Turkish economy. RFOs which are important exceptions of General Public Finance Administration System and the Principle of Plete Budget had been enforced to apply Uniform Accounting System through“RFO Accounting Regulation”dated 13.06.1999. However, preliminary interviews with auditors in Turkish Court of Accounts and Controllers in Government Offices informed that Uniform Accounting System is applied incorrectly in RFOs. The prime purpose of this study is to present such application problems regarding the specific tarnsactions of RFOs, evaluate their possible consequences for financial tables. In order to achieve this aim, the purposes and benefits of RFOs are examined, development of accounting system is presented, financial regulation in Turkey regarding RFOs are explored. A particular importance is given to the“RFO Accounting Regulation”. Within this framework the specific complications encountered in RFO accounting practices are presented. Following this a sample application is offered for transactions of a University RFO. As a result, for an effective accounting system in RFOs, professional education of accountants on Uniform Accounting System as well as some organizational changes are needed. Keywords Uniform Accounting System, Revolving Fund Offices in Turkey, Governmental Revolving Fund Offices