Sanatın diğer alanlarla ilişkileri
Relations of arts with other disciplines
- Tez No: 148673
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜNYAMİN ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
İİ GENEL BİLGİLER İsim ve soyadı AnaBilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Füsun Doğan Resim Güzel Sanatlar Eğitimi Prof.Dr.Bünyamin Özgültekin Yüksek Lisans Tezi -Temmuz 2004 Sanat, Bilim Dallan, İlişkileri ÖZET SANATIN DIGER ALANLARLA İLİŞKİSİ Günümüzde, sanatçılar ve bilim adamları, sanatın ne kadar çok konu ve alan ile önemli ilişkiler içerisinde olduğunu bilmektedir. Artık, sanatın içinde yer almadığı, alış veriş halinde bulunmadığı alan yok gibidir. Tabii ki tüm bu alanları (bilim dallarını) birlikte almak mümkün olmadığından, tarih ve arkeoloji, antropoloji, sosyoloji, din, psikoloji, estetik ve felsefe, ontoloji, anatomi, eğitim, bilim, eleştiri, yönetim ve ekonomi olarak onbeş bilim dalıyla sınırlandırarak ilişkilendirdim. Aslında bu ilişikilendirmeler öğrencilerin (sanatçı adaylarının) sanat çalışmalarına direkt etki edecektir. Sanatsal alandaki tıkanmalar sona erecek, kişilerin sanat alanına olan hakimiyeti artacaktır. Teorik alandaki eksiklikler, uygulamalı çalışmalara daima yansımaktadır. Bu nedenle bu eksiklikler mutlaka giderilmelidir. Kütüphane araştırması yöntemiyle hazırladığım tezin, diğer önemli amaçlan ise;İİİ - Sanatın disiplinlerini birleştirmek, - Konuyla ilgili kaynak sıkıntısını gidermek, - Sanatın evrenselleğini ve zenginliğini netleştirmek, - Sanatın güncel olan, tarihsel olan, bilimsel olan herşeyi kapsadığını ispatlamaktır. Tanımların, soru ve cevapların, problemlerin aydınlandığı bu çalışma; Bu nedir?, İçeriği ve kapsamı nasıldır?, Sanatla olan ilişkileri ne yöndedir? Gibi sorulan yanıtlanarak konuya açıklık getirmektedir. İncelenen alanlar, etik sorunların belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Sanatçıların hem bilim adamı, hem de pratik uygulamacı olarak yükümlülüklerini, kısaca sorumluluklarım belirtmektedir. Bu da bilimsel bilgilerin bizi nereye götürdüğü, nasıl götürdüğü, bu yolların bedelleri hakkında bilinçli fikir sahibi olmamızı sağlamıştır. Sanat eğitiminin ne yönde gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret etmiştir. Özetlemek gerekirse, İncelediğimiz alanlar, bize tarihten bilgi vermiştir. Bizden önce kimler, neyi, nasıl ileri sürmüşlerdir? Hangi konularda çalışmışlar, hangi sonuçlara varmışlar, bugünkü sonuçlara nasıl gelmişlerdir? Bu sonuçlardan nasıl yararlanılabilir? Bu gibi sorulara yanıtlar bulmak konunun (ilişkilendirmenin) geçmişteki durumunu inceleyerek mümkün olmuştur. Sanat, diğer dallardaki araştırmalardan yararlanarak, bunlardan destek almayı sürekli hale getirmiştir. Bu alanlardaki çalışmalar ve ilerlemeler sanat alanına yansımış, karşılıklı yararlar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords Füsun Doğan Fine Arts Education Fine Arts Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin Master -July 2004 Arts, Disciplines, Relations ABSTRACT RELATION OF ARTS WITH OTHER DISCIPLINES Currently, artists and scientists well know how important relations arts have with numerous other disciplines. It is hardly to find a discipline in which arts do not have a relation with. Of course, as it is hard to handle all the disciplines, I have circumscribed discipline choice with 15 disciplines including history and archeology, anthropology, sociology, religion, psychology, esthetics and philosophy ontology, anatomy, education, science, criticism, management and economics. In fact, including the association of arts with other disciplines into the syllabus of Fine Arts Faculties will affect students' and artist candidates' performance directly. With this thesis, bottlenecks in arts will be cancelled; students and artists will increase their knowledge in arts and its disciplines. Theoretical imperfections always get reflected to applied art works. Due to these reasons, these imperfections must be solved.The other important purposes of my thesis which I had written by applying Library Investigation methodology are; - Consolidating disciplines of art, - Solving the lack of resource in this subject, - Proving the universality and possessions of Arts, - Proving that Arts enclose everything which are up-to-date, historical and scientific. What is the subject of this thesis in which definitions, questions and answers are being identified? How is its content and scope? How it is related with Arts? These questions will be answered within this thesis. The examined disciplines are helping in finding solutions to ethical problems. The fact that artists have responsibilities both as a scientist and a practical arts applier is identified. By this way, we are informed about where scientific information guides us to and how. The right method of Arts Education is guided. To sum up, the examined disciplines give information about history. Which people brought forward what and how? Which subjects did they work in, what were their results and how did they reach their results? How can we benefit from these results? The answers to these questions are found by investigating the historical relation of arts with other disciplines Arts, benefited continuously from thesis and work papers in other disciplines. The thesis and work papers in other disciplines guided Arts in the way it develops and mutual benefit has been achieved.