Türk çocuklarında simian ve sidney çizgi sıklığı üzerinde çalışmalar
- Tez No: 14873
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ATASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
18 7. ÖZET Buradaki çalışma Türk toplumunda Simian, Sidney çizgi ve vari- yantlarının insidansını araştırmak için yapılmıştır. Aralarında akrabalık ilişkisi, genetik bir kusuru ve kalıtsal hasta lığı olmayan 1859 erkek ve 1674 kız çocuğun Palmar derioymacıkları ince lenmiştir. 116 erkek (% 60,7) ve 75 kız (% 39,3) çocuğun avuç içlerindeki fleksiyon çizgileri özel bir kağıt üzerine tespit edilmiştir. Erkek ve kız çocukların sol, sağ ve her iki ellerindeki Simian, Sid ney çizgileri ve bunların variyantları sınıflandırıldı ve bunların yüzdeleri bulundu. Literatürde populasyonlar arasında Simian, Sidney çizgileri ve bunların variyantları bakımından farklar olduğu gösterilmiştir. Ancak sunu lan çalışmada erkek ve kız çocuklarında farklı fieksiyon çizgi yüzde değer leri bulunmuştur. Simian çizgisi ve Tip I çizgisi erkeklerin sağ ellerinde fazladır. Tip I çizgisi kızların sol ellerinde daha sıktır. Tip II çizgi sıklığı erkek ve kız çocuklarda yaklaşık olarak aynıdır. Sidney çizgisi ve bunun variyantları erkeklerin sağ ellerinde kızla- rınkilere nazaran daha sıktır.
Özet (Çeviri)
19 8. SUMMARY The study presented here carried out to investigate the insidance of the Simian, Sydney lines and their variants in Turkish population. The palmar dermatologyphics of 1859 male and 1674 female children having no congenital malformations and hereditary diseases and being no relatives were examined. The flexion creases on the hands of 116 male (60,7%) and 75 female (39,3%) children have been printed on a special paper. The Simian, the Sydney lines and their variants on the left, on the right and both hands of the male and the female children were classified and the percentages of them were calculated. It is suggested in the literature that there were differences between the Simian, Sydney lines and their variants observed in different populations. But, in the study presented here we found different percentages of the flexion creases in the males and in the females. There were more Simian lines and type I lines on the right palms of the males. There were more type I creases on the left hand of the females. The frequencies of type II lines were approximately similar in the males and in the females. There were more Sydney lines and its variants on the right hands of the males than those of the females.