Okul öncesi dönemi çocuklarda müzik yeteneği ve matematik yeteneği ilişkisi ve müzik eğitiminin matematik performansı üzerine etkileri
The relationship between mathematical ability' and musical ability and the effects of music education on mathematical performanse
- Tez No: 148729
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIZ GÜVEN, PROF. FİLİZ KAMACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Bu çalışmada okul öncesi dönemi çocuklarda matematik yeteneği ve müzik yeteneği arasındaki ilişki incelenmiş ve müzik eğitiminin matematik performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Okul öncesi dönemde matematik yeteneği ve müzik yeteneğinin belirlenmesi için tarama modelli bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma anaokullarında öğretim gören 5 ve 6 yaş grubundaki çocuklar ile yapılmıştır. Araştırmaya 225 kişi katılmıştır. Çocuklara matematik yetenek testi ve müzik yetenek testi uygulanmıştır.Ayrıca demografik özelliklerin belirlenmesi amacı ile 10 sorudan oluşan bir anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda matematik yeteneği ile müzik yeteneği arasında 0,463 düzeyinde bir ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is about the relationship between mathematical ability and musical abilitiy, and the possible effects of music education on mathematical performance for preschool children. The relationship between mathematical and musical ability for preschool children is examined as a survey design. It is studied with 225- 5 and 6 year old children who are at kindergarten classes. Children are tested on mathematical and musical ability. And an inquiry which consists of 10 questions is answered by their parents.