Köprülerin elde edildiği çeşitli materyallere göre bakteri plaklarının yerleşim özelliği
  1. Tez No: 14885
  2. Yazar: GAZİ ZEYTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN ÇUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
- 34 O 2 E T Bu araştırma M,L! Dişhekimliği Fakültesi Protez Kürsüsü Kliniğine başvuran, sağ ve sal yarım çenede, yan grup diş lerden diş kaybı olup köprü yaptırmak isteyen 15 erkek, 13 kadın olmak üzere 28 hastaya 5E köprü, Altın, Akrilik, Kron-Kobalt alaşımından yap ılm ıştır. Ağız ortamı içinde Altm-Akrilik, Altm-Krom-Kobai t, Akrilik-Krom-Kobal t olarak cilalı ve cilasız şekilde köp rüler üzerinde bakteri plağının etkileri açısından karşı laştırıldı, Hastalara 3. 7. ve 30. günlerde erytrocine tabletleri kullanılarak bakteri plağının açığa çıkarılması sağlandı. Quiqley-Hein plak indeksi tatbik edilerek, bulunan değer ler istatistiksel olarak değerlendirildi. Köprü materyali ile plak birikimi arasında bir ilişki vardır denilebilir. Plak birikimi, Akrilik köprülerde, Al tın ve Kram-Kobalt köprülerden daha çok, Altın köprülerde en az olmaktadır. Cilasız köprü materyallerinde plak biri kimi, cilalı köprülere oranla daha fazla olmaktadır. Buccal yüzde, Lingual yüze oranla, daha Fazla plak biriki mi olmaktadır. Cilalı Altında, Akrilik ve Kram-Kobalt köprülerden daha az plak birikeceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
- 85 - SUMMARY The study was performed on 28 patients who attended Prosthesis Clinic of Dentistry Faculty of Marmara Univer sity, 13 of whom were women and 15, men. They had lost teeth From the lateral group on the right and left side of their chin. Fifty-six bridges made of gold, acrylic and chron i um- cobalt alloys were used. The effect of bacterium plaque on the polished and on polished gold-acrylic, gold-chronium-cobalt, aorylic- chror.ium-cobalt bridges in situ was investigated, Erythrocine tablets were given to the patients on the third, seventh and thirtieth days after the bridges had begun to be used. The Quiqiey-Hein plaque indexes were recorded. The results were evaluated statistically. It was found that the plaque accumulation was more over. The acryclic bridges than either the gold or chranium-cobalt bridges and it was least for the gold bridges, polished bridges than unpolished, buccal face than lingual face. There fore it may be considered that the accumulation of plaque is related to the mate rial used for the bridge. It was concluded that the plaque accumulation over the polished gold bridges is less than the acrylic and chroniun- cobalt bridges.