Resim iş eğitimi dersinde dışavurumcu çalışmaların 6-7 ve 8. sınıf öğrencilerinin yaratıcılıklarına olan etkisi
The effects of expressionis works on the creativity of 6th, 7th and 8th clover primary school students during painting lessons
- Tez No: 148871
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMRAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
IV îsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler GENEL BİLGİLER : Ceyda Erinç : Güzel Sanatlar Eğitimi : Resim-İş Öğretmenliği : Doç. Dr. Ümran Bulut : Yüksek Lisans - Temmuz 2004 : Dışavurumculuk, dışavurumcu uygulamalar ÖZET RESİM İŞ EĞİTİMİ DERSİNDE DIŞAVURUMCU ÇALIŞMALARIN 6 - 7 VE 8. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN YARATICILIKLARINA OLAN ETKİSİ Hazırlanan bu tez çalışması; dışavurumcu sanat hareketinin ışığı altında, ilköğretim ikinci kademe resim iş dersi programında, alternatif uygulamalar önermeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikli olarak Dışavurumcu üslup ve sanatçılarla ilgili bilgi verilmiş; Dışavurumcu üslubun sanat eğitimi programında ve öğretimde değerlendirilmesi gereken yönleri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu noktada çocukların resim gelişim evreleri incelenerek, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin yaş dönemleri ve psikolojik yapılan araştırılmıştır. Bu yaş dönemi öğrencilerine yaptırılan uygulamalara yer verilerek, ilköğretim 6 - 7 ve 8. Sınıf resim iş dersi müfredat programı ile bağlantı kurulmuştur. Yaş dönemleri itibari ile duyguların yoğun ve karmaşık bir şekilde yaşandığı ergenlik döneminde olan 6 - 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine uygulatılacak sanat eğitimi programının, onları kısıtlamadan yaratıcılıklarını arttırıcı nitelikte olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Ceyda Erinç Field : Department of Art, Section of Painting Programme : Painting-Handicrafts Teaching Supervisor : Doç. Dr. Ümran Bulut Degree Awarded and Date : Master - July 2004 Keywords : Expressionism and expressionist applications ABSTRACT THE EFFECTS OF EXPRESSIONIST WORKS ON THE CREATIVITY OF 6TH, 7TH AND 8TH CLASSES PRIMARY SCHOOL STUDENTS DURING PAINTING LESSONS This thesis aims to propose alternative applications in the program of second grade painting/handicraft courses in primary schools. In the study, information was given about expressionism and expressionists and aspects to be considered during education were described. At this point, the painting development phases of children are researched and age periods and psychological structures of second grade primary school students are mentioned. Applications performed by students of the related age period are examined and the syllabus of painting courses for 6th, 7th and 8th classes primary school students is examined. As per their age period, the art education program for 6th, 7th and 8th class students should be able to increase their creativity without limiting them, as the students in the puberty period have intense and complex sentiments. In an art education program targeting to develop the creative power of each student, adding expressionist applications to the program would contribute to the development of artistic and creative thoughts. At this point the attitude of the art teacher to the students and her/his way to assess students' painting works is very important. This thesis aims to serve as a guide for educators in performing expressionist applications is 6th, 7th and 8th classes in primary schools.