Arifiye Anadolu Öğretmen Lisesi örneğinde ÖSS-fizik ve sayısal başarılarının çok boyutlu analizi ve mesleki benlik saygısının araştırılması
Research of the Arifiye Anatolian Teachers High School example, on the multi-dimensional analysis of physics and numerical achievements and personal respect towards the profession
- Tez No: 148872
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Araştırma, 2001-2002 eğitim ve öğretim yılında, Sakarya Arifiye Anadolu Öğretmen Lisesi'inde öğrenim gören son sınıf sayısal bölüm öğrencilerinin mesleki benlik saygısı değerlerini ölçmek, öğrenci seçme sınavı sayısal puanları - fizik ve sayısal derslerdeki akademik başarılarının arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla, 70 öğrencinin başarı puanları okul arşivinden tespit edilip öğrencilere Ancak Mesleki Benlik Saygısı ölçeği uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında kullanılan tüm istatistiksel işlemlerde anlamlılık düzeyi en az 0,05 olarak kabul edilmiş, elde edilen tüm sonuçlar çift yönlü olarak sınanmıştır. Öğrencilerin öğrenci seçme sınavı puanları, okula giriş puanları, okulu bitirme puanları, fizik, matematik, kimya derslerine ait akademik başarı puanları ile kendi aralarındaki ilişkileri ve mesleki benlik saygısı ölçeği puanlarıyla aralarındaki iiişkilendirilmeleri sonucunda pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda Sakarya Arifiye Anadolu öğretmen Lisesi 2001-2002 eğitim öğretim yılı 3. sınıf öğrencilerinin okulun misyonu doğrultusunda öğrenim gördükleri ve öğretmenlik mesleği hakkında bilinçli tavır aldıkları saptanmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research has been conducted with implementation of the Ancak Professional Ego Respect Scale on the students, finding out grades of 70 students from the school archieves in order to determine the relation between the physics and numerical lessons - university entrance examination numerical grades of the last year numerical division students who arc studying at Sakarya Arifiye Anatolian High- School in the 2001 - 2002 educational year. All statistical usable level used in the study was accounted as at least 0.05 All results were tested in 2 ways. Significant pozitive correlations were found out between the students' school entrance points, graduation scores, physics, mathematics, chemistry lessons academical achievement scores and the relations among themselves and the ego respect scale points. As a result of the studies, it has been fixed that the students of Sakarya Anatolien High School 3rd year students are recieving a kind of an education that is parallel with the schools mission and that they have gained a positive attitude towards the teaching profession. m