Siyasal reklam - Genç Parti'nin 3 Kasım 2002 Seçim Kampanyası
Political advertisement - 3 October 2002 Elections Campaign of the Genç Parti
  1. Tez No: 148891
  2. Yazar: MURAT YALNIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kitle iletişim araçlarının hiç olmadığı denli yaygınlaştığı günümüzde siyasal iletişim ve propaganda kavramları da giderek daha girift ve kapsamlı yapılara bürünmektedir. Dünyanın pratik anlamda yönetimi siyasetçilerin elindedir, ve bu durum, iktidarın geçtiği yolun propaganda ve siyasal iletişim olmasından ötürü ilgili disiplinlerin önemini de nitelik bakımından ağırlaştırmakta ve giriftleştirmektedir. Bu çalışmada, söz konusu nitelik değişimine 21. Yüzyıl'da Türkiye'de deneyimlenen Genç Parti'nin 3 Kasım 2002 genel seçim kampanyaları için yürüttüğü siyasal iletişim kampanyası bağlamında yaklaşılmaktadır. Genç Parti'nin ve parti lideri Cem Uzan'm seçim kampanyası boyunca simgelediği değerler ve savunduğu kavramlar, Ali Taran imzalı başarılı bir reklamcılık kampanyası sonucunda seçmenler üzerinde etkili olmuştur. Bulgular, başarılı bir kitle iletişimi kampanyası ve siyasal iletişim sentezinin nitelikli sayılamayacak siyasi oluşumların önünü açıcı olabildiğim göstermiştir. Ne var ki, bu açının süreğenliği siyasal oluşumun iç tutarlılığı ve gelecek kurgulan ile de doğrudan bağlantılıdır.
Özet (Çeviri)
Political communication and propaganda have evolved into more complex and complicated structure as mass communication tools get dispersed globally as has never been witnessed before. The world is being managed by politicians in practise, this means, the disciplines related to the path to political power in the sense mentioned above have and should gain more strength and therefore complexity in time. In this study, Gene Parti (Young Party) and the 2002 elections campaign of the party is approached in terms of political communication campaign' ever-changing recent structure. The symbols and values represented by Cem Uzan, Gene Parti leader is also put under close watch in this sense, where the campaign was successful specifically thanks to the effective campaign planned and organised by prominent advertisement figure Ali Taran. The findings depict that a successful and a well-planned mass communication campaign can lead to fruitful results even when structures lacking the required quality in essence are on the agenda to be promoted. Nevertheless, this might not be the case when long-term policies are considered, for then inner consistency of the promoted material as well as future vision of it become more important.