Turkish immigrants in Europe and problems of democratic representation
Avrupa'da Türk göçmenler ve demokratik temsil sorunları
  1. Tez No: 148894
  2. Yazar: DENİZ MERDANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
AVRUPA'DA TÜRK GÖÇMENLER VE DEMOKRATİK TEMSİL SORUNLARI ÖZET Bu tez, Avrupa'da ikinci dünya savaşı sonrasından başlayan tarihsel bir çizgiyi takip ederek ve siyasi haklar ile demokrasi arasındaki önemli ilişkiyi vurgulayarak, Avrupa'daki Türklere ve diğer göçmen topluluklara verilen siyası hakları irdelemeyi ve özellikle Fransa ve Almanya demokrasilerinde yaşamakta olan göçmen toplulukların siyasi durumunu incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, göçmen alan ülkelerdeki vatandaşlık ve göç politikalarındaki değişimleri değerlendirmek için savaş sonrası dönemdeki genel göç akımlarına da değinmektedir. Bu tezde aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin iç siyasetleri ve hukukları uyarınca değerlendirdikleri Türk göçmenlerin siyasi durumlarının, hükümetler arası karar alma mekanizmalarınca desteklenen anlaşma hükümlerine ne derece uyum gösterdiği de yer verilmiştir. Fransa ve Almanya'da yaşayan Türk topluluklarının evsahibi AB üyesi ülke vatandaşlığına geçiş süreçleri ve karşılaşılmakta olan problemler de tezin araştırma konusu içerisinde yer almaktadır. Sonuç bölümünde, Batı Avrupa ülkelerinde etkili ve kapsayıcı göç politikaları geliştirmek için getirilen öneriler değerlendirilmiş, bugünkü demokratik yapının göçmen ihtiyaç ve isteklerine yeteri kadar cevap vermekten ve göçmenlerin siyasi isteklerinin gerek AB düzeyinde gerek AB üyesi ülkelerin iç siyasetlerinde yeterince temsil edilmediği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
TURKISH IMMIGRANTS IN EUROPE AND PROBLEMS OF DEMOCRATIC REPRESENTATION ABSTRACT Drawing a historical line that commences from the post Second World War era in Europe, and emphasizing the inherent connection between political rights and democracy, this thesis modestly aims to elaborate the political rights granted to immigrant populations and Turks in Europe, to explore the political status of immigrants in the democratic structure of Western Europe, particularly in France and in Germany. The trends and flow of migration in the post War era are examined with an effort to explicate the trends in citizenship and migration policies of migrant-receiving countries. The thesis also includes an analysis of democracy at EU level to demonstrate how strong or loose domestic policies are related to intergovernmental decision-making at the EU level. A comparative analysis of Turkish population living in France and Germany is conducted with support of data including monitoring percentages and levels of naturalization to identify and assess the problems in each subject. In the end, an overall assessment of Western European countries to develop effective and inclusive immigrant policies is discussed, and it is maintained that intensive effort is needed to improve the representativeness and responsiveness of the current democratic structure of Western Europe.