A constructivist account of the post cold war role of the European Union in the Israeli-Palestinian conflict
Avrupa Birliği'nin İsrail-Filistin çatışmasında soğuk savaş sonrası rolünün yapılandırmacı anlatımı
- Tez No: 148895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN EMRE ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET AVRUPA BİRLİGI'NİN ISRAİL-FILİSTIN ÇATIŞMASINDA SOĞUK SAVAŞ SONRASI ROLÜNÜN YAPILANDIRMACI ANLATIMI Bu tez AB'nin kendi uluslararası ve toplumsal normlarını Soğuk Savaş sonrasında İsrail-Filistin çatışmasının taraflarına ne ölçüde transfer edebildiğini, yapılandırmacı teorinin terimlerinin kullanılarak anlatımım amaçlamaktadır. İsrail ve Filistin halklarının AB ile etkileşimleri sonucu uluslararası normatif kurumlara uyumu, AB normlarını ve çatışmanın taraflarının ve uluslararası sistemin diğer önemli aktörlerinin sahip oldukları toplumsal normlarla karşı karşı karşıya getirmiştir. Bu çalışma, çatışmadaki tarihsel norm değişikliği dönemlerini ve AB'nin bu değişikliklerdeki rolünü kavrarken, 'AB'nin barış sürecinin bir ödeyicisi' olduğunu iddia eden görüşlerin aksine, AB'nin Soğuk Savaş sonrası süreçte gündemi dolaylı yoldan etkilediğini gösterdiğini ortaya koymaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A CONSTRUCTWIST ACCOUNT OF THE POST COLD WAR ROLE OF THE EUROPEAN UNION IN THE ISRAELI-PALESTINIAN CONFLICT This thesis endeavours to explain to what extent the EU could transfer international and societal norms it pursues to the protractors of the Israeli-Palestinian conflict during Post-Cold War period by utilising constructivist terms. Accommodation of Israeli and Palestinian people with international normative institutions through their interaction with EU had to confront societal norms of the protractors and other major actors of international system. While capturing historical turns of norm change in the conflict and the role of the EU in norm change, this study claims that unlike propositions of 'EU as a payer to the peace process', the course of the conflict proves that EU has in its tacit way influenced the agenda of the process during the Post Cold War period. viu