Eğitimde özdeğerlendirme, özdeğerlendirme kriterlerinden çalışan memnuniyetinin önemi ve bir araştırma
Self-assesment in education, the importance of worker satisfaction, which is a criterian of self-assesment and a research
- Tez No: 148926
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
GENEL BELGELER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmam Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Hale Dilara YILMAZ : İşletme : Uluslararası Kalite Yönetimi : Prof. Dr. Canan ÇETÎN Yüksek Lisans - Temmuz 2004 : Eğitimde Özdeğerlendirme, Çalışan Memnuniyeti ÖZET EĞİTİMDE ÖZDEĞERLENDİRME, ÖZDEĞERLENDİRME KRİTERLERİNDEN ÇALIŞAN MEMNUNİYETİNİN ÖNEMİ VE BİR ARAŞTTRMA Deming'le başlayan kalite kavramı, ülkemiz de dahil olmak üzere bütün dünyayı etkisi altına almaktadır. Sadece sanayi kuruluşları değil eğitim kurumlan da kaliteyi bir yaşam felsefesi haline getirme zorunluluğu içindedirler. EFQM Mükemmellik Modeli, Türk Eğitim Sistemi'nin kalitesini arttırmak amacıyla sisteme uyarlanmıştır. Özdeğerlendirme de bu çerçeve içerisinde bir kalite aracı olarak sistemin içinde varolmaktadır. Bu çalışma ile Toplam Kalite Yönetimi ve Özdeğerlendirmenin eğitim kurumlarındaki kalite yolculuğu anlatılmaya çalışılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın liderliğindeki bu yolculuk zaman yönetimi, kaynakların etkin kullanımı, motivasyon, uzmanlık, heyecan, sabır ve müşteri odaklıhk gerçekleştirildiği takdirde başarıyla sonuçlanmak durumundadır. Şu andaki kalite çalışmalarını gözlemleyebilmek amacıyla çalışan memnuniyetine yönelik bir araştırma da çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Hale Dilara YILMAZ Field : Management Programme : International Quality Management Supervisor : Professor Canan ÇETİN Degree Awarded and Date : Master - July 2004 Keywords : Self- Assessment in Education, Worker Satisfaction ABSTRACT SELF-ASSESSMENT IN EDUCATION, THE IMPORTANCE OF WORKER SATISFACTION, WHICH IS A CRTTERIAN OF SELF-ASSESSMENT AND A RESEARCH The quality concept which started with Deming has effected the whole world including our country. Not only the industry organizations, but also the education institutions have to include quality as a life philosophy. In order to increase the quality of Turkish Education System, EFQM Excellence Model has been adapted into the system. Within this limits, self-assessment is included in the system as a quality device. With this study, the quality journey of Total Quality Management and Self- Assessment in the education instutions are explained. Together with the leadership of National Education Ministry, this journey will end with success when time management, effective use of sources, motivation, expertise, excitement, patience and customer focus are realized. In order to observe the quality studies in schools, a research measuring worker satisfaction is also included in the study.