Örgütsel iletişim açısından bilişim teknolojileri ve bir uygulama
Organizational communication, information tecnology and one practice
  1. Tez No: 148931
  2. Yazar: İHSAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR ONAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilişim teknolojileri gönümüzde örgütlerin yoğun rekabet ortamında ayakta kalmak için kullandıkları önemli ve öncelikli araç niteliği taşımaktadır. Birçok örgüt en basit sistemlerden en karmaşık sistemlere kadar bilişim teknolojilerinden yararlanarak örgütsel iletişimi artırmaya çalışmaktadırlar. Bilişim teknolojileri örgütsel iletişimin etkinliğini artırmanın yanı sıra örgütlerde karar verme, bilgiyi yönetme, maliyetleri düşürme, verimliliği artırma gibi konularda yöneticilere yardımcı olmaktadır. Öte yandan örgütler varlıklarını devam ettirebilmek ve amaçlarına ulaşabilmek için iletişimden yararlanırlar. İletişim olmadan örgütten söz etmek ve çalışanlar arasında etkileşimi ve koordinasyonu sağlamak mümkün olmaz. Bilişim teknolojileri ise örgütsel iletişimi yapı ve sonuçlar boyutunda etkileyerek çeşitli değişikliklere yol açmaktadır ve zaman, mekan kısıdı olmaksızın iletişim kurabilme şeklindeki çözüm ve kolaylıkların yanı sıra sözsüz iletişimi desteklememe gibi çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iletişim kavramı ve iletişim süreci hakkında bilgi verildikten sonra bilişim teknolojileri kavramı açıklanacaktır. Bu bölümde bilişim teknolojileri başlığının altına veri, bilgi kavramı veri-bilgi dönüşümü başlıkları alınmış ayrıca teknoloji, bilişim teknolojisi, başlıkları ile ilgili kavramlar açıklanacaktır. İkinci bölümde ise örgütsel iletişim ayrıntılı olarak incelenecektir. Bu bölümde örgütsel iletişim kavramı ve öneminden bahsedilecek, daha sonra örgütsel iletişimin amaçları sıralanacaktır. Akabinde örgütsel iletişim bireysel, kişilerarası, grup, ve örgütlerarası iletişim şeklinde sınıflandırılacaktır. Ayrıca bu bölümde örgütsel iletişim kanalları biçimsel ve biçimsel olmayan şekilde sınıflandırılarak her ikisi ayrı ayrı açıklanmaya çalışılacaktır. Yine bu bölümde örgütsel iletişim biçimleri başlığı altında sözlü, yazılı ve sözel olmayan iletişim izah edilecektir. Son olarak örgütseliletişimi etkileyen faktörleri bu bölümde kişisel, örgütsel ve teknolojik faktörler olarak incelenecektir. Üçüncü bölüm bilişim teknolojilerinin örgütsel iletişime etkilerini açıklamayı amaçlamaktır. Örgütlerde kullanılan bilişim teknolojilerinden bahsedildikten sonra tezin konusu olan örgütlerde olabilecek uygulamalardan bahsedilmesi amaçlanmaktadır. Akabinde bilişim teknolojilerinin örgütte kullanımın avantaj ve dezavantajları belirtilecek ve örgüte yapı, kültür ve yönetime etkilerinden bahsedilecektir. Dördüncü bölümde ise, bilişim teknolojilerinin örgütsel iletişime etkilerini tespit etmeyi amaçlayan bir anket çalışması ile teorik olarak ileri sürülen iletişim içeriği, yapısı ve sonuçları üzerine olan etkileri belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, information technologies are important and prior instruments that organizations use to survive in the intense competition environment Many organizations t ry t o i ncrease the e fficiency o ft heir o rganizational c ommunication b y taking the advantage of information technologies, from the simplest systems to the most complicated systems. One of the information technologies, intranet, helps the managers in making decisions in the organizations, managing the information, decreasing the costs and increasing the productivity besides increasing the efficiency of the organizational communication. On the other hand organizations benefit from the communication in order to keep up their existence and achieve their objectives. Without communication, it is not possible to mention an organization or the interaction and coordination between the employees. Information technology- effects the organizational communication within the dimensions of structure and consequences and causes various changes and provides the solution to communicate without time or place limitations but besides its facilities it can cause problems such as not supporting verbal communication. This study is composed of four parts. In the first part, after giving information about communication concept and communication process, the concept of information technologies will be explained. In this part under the headline of information technologies, data, information concept, data-information concept headlines are taken; and furthermore concepts relevant with technology and information technology will be explained. In the second part, organizational communication will be examined in detail. In this part the organizational communication concept and its importance will be mentioned, and after, the objectives of organizational communication will be arranged in order. Afterwards organizational communication will be classified as individual, interpersonal, group and inter-organizational communications. Furthermore in this part organizational communication channels will be classified as formal and informal and DCboth will explained separately. Again in this part under the headline of organizational communication verbal, written and not verbal communication will be explained. Last time, factors that effect organizational communication will be examined as individual, organizational and technologic factors. Third part's objective is to explain the effect of information technologies organizational communication. After m entioning the information t echnologies in the organizations, that can be possible in the organizations, will be mentioned. Afterwards, the advantages and the disadvantages will be stated. In the forth part, with a survey that aimed to obtain the communication content theoretically and its effects on the structure and the consequences, it is tried to determine the effects of the information technologies on the organizational communication.