Darülacezede kalan yaşlılarda sağlık amaçlı fiziksel egzersizlerin fiziksel durum ve depresyon düzeyi üzerine etkisi
The effect of healt-motivated physical exercise on physical condition and depression levels of elderly who stays at Darülaceze
  1. Tez No: 148939
  2. Yazar: MURAT KALDIRIMCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KIZILET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
1- ÖZET Darülacezede Kalan Yaşlılarda Sağlık Amaçlı Fiziksel Ekersizlerin Fiziksel Durum ve Depresyon Düzeyi Üzerine Etkisi Bu araştırmanın amacı, fiziksel egzersizin, yaşlıların fiziksel durum ve depresyon düzeyleri üzerindeki etkinisini belirlemektir. İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait Kayışdağı Darülaceze' de düzenlenen bu araştırma, egzersiz grubu olarak 15 erkek, 13 kadın ve kontrol grubu olarak 15 erkek 13 kadın toplam 56 yaşlıyı kapsamıştır. Egzersiz ve kontrol grubuna depreyon düzeylerini belirlemek için egzersiz programına başlanmasından hemen önce Beck Depresyon Envanteri 1961 Formu uygulanmıştır. Araştırma 6 ay (24 hafta) sürmüştür. Egzersiz grubu, Tai-Chi, halk dansların basit hareketleri ve tera-band 'tan oluşan karma bir egzersiz programına katılmışlardır. İlk 8 hafta boyunca, haftada iki gün 30 dakikalık, 8-20. hafta arası haftada 3 gün 40 dakika ve 21-24. hafta arasında haftada 3 gün 45-50 dakika egzersiz yaptırılmıştır. Egzersiz programı, yaşlılar için denge ve esneklik antrenman prensiplerine uygun olarak düzenlenmiştir. Egzersizin şiddeti konuşma testi ile belirlenmiştir. Başlangıç, gelişme ve sürdürme dönemlerine göre gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Egzeriz programının öncesi ve sonrasında depresyon, kuvvet, esneklik, dinamik denge, aerobik dayanıklılık ve 6 metre yürüyüş testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulguların analizi SPSS 11.5 programında Mann- Whitney U ve Wilcoxon testleri ile yapılmıştır. Sonuçlar tablolarda yansıtılmıştır. Araştırmanın sonuçlan, fiziksel egzersizin, egzersiz grubunda yer alan katılımcıların fiziksel durum ve depresyon düzeyleri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
2- SUMMARY The Effect of Health-Motivated Physical Exercise on Physical Condition and Depression Levels of Elderly Who Stays at Darülaceze. The aim of this study is to determine the effect of physical exercise on physical condition and depression levels of elderly. This study which was organized in Istanbul Municipality Darülaceze covers 15 males and 13 females as exercise group and 15 males and 13 females as control group. The total was 56 old people who stays Darülaceze. The Beck's Depression Inventory (1961 Form) was administered to both exercise and control group to determine the depression levels of all subjects before the exercise program started. The study lasted 6 months (24 weeks). The exercise group participated a mixed program which includes Tai Chi, simple movements of local folk dances and tera- band. It was a 30-minute program 2 days a week in the first 8 weeks, a 40 minute program 3 times a week between 8th and 20th week, a 40-50 minute program 4 times a week between 21st and 24th week. The exercise program based on the principles of the balance and flexibility training for elderly. The intesity of the exercise was determined by speaking-test. The necessary arrangements were done regarding beginning, development and maintenance periods. Depression, strenght, flexibility, aerobik endurance, dynamic balance, aerobic endurance, 6 meter walking tests were applied to the subjects just before and after the program. SPSS 11.5 version was used to analyse the data gathered from the pre-and post tests of the subjects by Mann- Whitney U for dependent groups and Wilcoxon test for same groups. The results were reflected in tables. The results of this study suggest that physical exercise has an positive effect on the physical condition and the level of depression of the subjects of exercise group.