Korunmaya muhtaş gençlerin din öğretimi ihtiyaçları
Requirements of teaching religion to youngsters in need
- Tez No: 81579
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
227 TÜRKÇE ÖZET ÖZDEMİR, Saadettin; Koammaya Muhtaç Gençlerin Din Öğretimi İhtiyaçları. Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Beyza BİLGİN, Ankara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi. X-228 s.“Korunmaya ve Bakıma Muhtaç Gençlerin Din Öğretimi İhtiyaçlan”m tespit etmeyi hedefleyen çalışmamız dört bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir. Ayrıca araştırmanın sonunda, anket sorulan ve araştırmayla ilgili izin belgeleri de yer almaktadır. Araştırmamızda, yetiştirme yurdu gençlerinin din öğretimi ihtiyaçları alan araştırmasına dayanarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de sosyal hizmet faaliyetleri esas olarak Tuna valisi Mithat Paşa'nm Islahhaneleri açmasıyla başlamaktadır. İlk olarak faaliyet gösteren sosyal hizmet kurumlan arasında Daruşşafaka, Darülaceze, ve Daruleytamlar gibi kuruluşlan saymak mümkündür. 1921' de Atatürk tarafından kurulan Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu (Himaye-i Etfal)'nun varlığı 24.05.1983 tarih ve 2828 sayılı SHÇEK kanunuyla sona ermiştir. Bu kanunun kabulünden sonra Türkiye'de sosyal hizmet faaliyetleri SHÇEK vasıtasıyla yürütülmektedir. Araştırmamızda genel olarak yetiştirme yurdu gençlerinin din öğretimi ihtiyaçlan nelerdir? Özellikle öğrenilmek istenen konular hangileridir? Gençlerin din öğretimi ihtiyaçlannın yaş ve öğrenim durumlanyla ilişkisi var mıdır? sorulanna cevap aranmıştır. Elde edilen verilere göre yetiştirme yurdu gençlerinin din öğretimi ihtiyaçlan şunlardır: Dinin muhtevasını öğrenme, Allah'ın sıfatlan, Melekler, Peygamberler, Hz. Muhammed'in hayatı, Kaza ve Kader, Tevekkül, Öldükten sonraki hayat, Namazlann kılınışı, Oruç, Dinî Bayramlann önemi ve Duayla ilgili bilgi edinme yollan ve Din Kültür ve Ahlâk Bilgisi öğretmenine olan ihtiyaçlan da araştırmada değinilen hususlar arasında yer almaktadır. Sonuç olarak; elde edilen verilere göre gençlerin din öğretimine ihtiyaçlan bulunmaktadır. Gençler, bu ihtiyaçlannın konunun uzmanlan tarafından karşılanmasını, ancak herhangi bir zorlama olmaksızın, ihtiyari olmasını istemektedirler.
Özet (Çeviri)
228 ABSTRACT ÖZDEMİR, Saadettin, Requirements of Teaching Religion to Youngsters in Need. Ph. D. Dissertation, Adviser Prof. Dr. Beyza BİLGİN, Ankara University, Faculty of Divinity, X+228p. The study of ours concerning the“Requirements of Teaching Religion to Youngsters in Need”is to identify what their needs and aspirations are, and it consists of four parts and a conclusion. Besides, there are questions asked in the questionaire and permit documents regarding our study. These are given at the end of our research. The research is mainly about what is needed in the religous teaching of the orphanage youngsters. Social service activities in Turkey basicly started when the governor of the Denube, Mithad Pasha, established care houses for homeless juveniles and the old in need. Daruşşafaka, Darülaceze, and Daruleytam instutions can be mentioned among those which provided social services. The instution of“The Turkish Care House for Orphane Children”(in Arabic 'Protection of Children') which was established by Atatürk in 1921 was abolished on May 24 1983, by the law, SHÇEK, 2828. Since the approval of this law, the social activities in Turkey have been carried out by SHÇEK (Social Services of Children's Protection Instition). In our research answers to questions such as“What are the religions teaching of the homeless juveniles protected in care houses?, What are the subjects especially wanted to be learned?, Is there a relation between the youngsters' learning the religion and their age or learning conditions?”were searched for. According to the data obtained, the needs of the homeless youngsters protected and brought up in care houses are: Learning the essense of the religion; the attributions to Allah; the Angels; the Prophets; life of Holy Mohammed; misfortune and destiny; contendness; life after death; performance of the rituals and prayers; fasting; the signifiance of the religious holidays; ways of being informed about prays; and the needs for the learning of religious culture and, also, ethics. ^m- «?**$&229 In conclusion, according to the data it is necessary that the youngsters are taught their religion. The young want their needs of learning to be satisfied by teachers who are experts, and they also want it to be optional, not compulsory.