Fotoğraf sanatında portre fotoğrafı (Stüdyo dışında portre)
Potrait photography in art (On-location photography)
  1. Tez No: 149001
  2. Yazar: AYŞE FUNDA TURPER
  3. Danışmanlar: PROF. BARBAROS GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı:“Stüdyo dışına çıkılarak, stüdyodaki mükemmel koşullar olmadan da mükemmel portre fotoğrafları elde edilebilir mi?”sorusunun yanıtını araştırmaktır. Bu bağlamda, belgesel fotoğrafçılığın“an”ı yakalama anlayışı benimsenerek, fotoğrafın, stüdyo dışında, hatta özellikle modelin kendi mekanında çekilmesinin“portre fotoğrafçılığı'na katkıları incelenmektedir. Kullanılan yöntem, stüdyo ve belgesel fotoğrafçılığının teknik ve estetik açıdan tüm ışık, renk, model, kompozisyon bilgilerini doğru biçimde kullanma becerisini geliştirecek bilgileri yinelerken, fotoğrafı çekilen insanların ”kendisi gibi“ algılanabildiği portre fotoğrafları yaratılması için insanların çekime tüm içteniikleriyle katılmalarını sağlamaya çalışmaktır. İlk bölümde, ”onun fotoğrafı“ olduğu için konu ”lnsan"dır. İki alt başlıkta, önce duygusal, sonra da fiziksel olarak, fotoğrafa konu olan yüz, baş ve bedeniyle insanın fotoğrafa hazırlanması ele alınmıştır. Duygusal olarak rahat bir model ve modelin fiziksel olarak göze hoş görünen ideale yakın biçimde gösterilmesi hedeflenmektedir. ikinci bölümde, kaliteli fotoğraflar üretmek için gerekli olabilecek tüm malzemenin seçilip fotoğrafa hazırlanması incelenmektedir. Araç-gerecin geniş bir yelpazeden ve doğru biçimde seçilmesinin, amaca uygun başarılı fotoğrafların elde edilmesini sağlayacağı düşünülerek, fotoğraf makinesi, objektif, film gibi temel ve filtreler, yansıtıcılar, üç-ayak gibi yardımcı gereçlerin işlevleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, stüdyo dışında çekim yapabilmenin ön koşulu olan, özellikle belgesel fotoğraf ve stüdyo fotoğrafı derslerinde aktarılan ışık bilgisi ve kabul edilebilir fon anlayışı ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, portre fotoğraflarının Çift, Çocuk, Düğün, Grup Portreleri gibi alt başlıklarında, ilk üç bölümde birbirinden bağımsız olarakedinilen teorik bilginin bir arada kullanılmasına çaba gösterilmiş ve bu başlıklara özgü küçük ipuçlarına dikkat çekilmiştir. Sonuç bölümünde de çalışmadaki temel yaklaşım ve tezin felsefesi çerçevesinde gelinen aşama aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to search for the answer of“Without having the perfect conditions of a studio, is it possible to produce a perfect portrait photography on location?”The effects of taking portrait photographs on-location and using the“catching the moment”principle of documentary photography, to the portrait photography have been analyzed. In the methodology of this study, all technical and aesthetic concerns of studio and documentary photography about lights, colors, model and composition, were reviewed, and sincere involvement of models to the process has been tried to be reached in order to get portrait photograps in which models can be perceived“as themselves”. The subject of the first chapter is people. Preparing models both emotionally and physically with their face, head and body ready to be photographed, has been discussed in detail. Selection of ali necessary material and equipment, to obtain high quality portrait photographs, has been discussed in second chapter. Determining the material and equipment among a wide range of alternatives, increases the likelihood of getting good photographs. Thus, the functions of basic equipment such as; cameras, lenses, films, and complementary equipment like filters, reflectors, tripods are explained. Basic prerequisites of out of studio photography: lighting and background as being instructed in documentery photography and studio photography lectures, has been reviewed in the third chapter. Under all theorethical background discussed, portrait photography of Couples, Children, Weddings and Groups have been discussed, and some crucial clues for each type, have been provided in the fourth chapter.