Kentlerin kimliksizleşmesi
The degeneration of the city identification
- Tez No: 149000
- Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında, giriş bölümünde kent kimliği kavramı tanımlanırken, kent kimliğinin önemi ve kentlerin kimiiksizleşmesi açıklanmaktadır. Ayrıca tezin amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmektedir. İkinci bölümde kentlerde kimliksizleşmenin tarihsel süreç içerisinde nasıl ortaya çıktığı açıklanmaktadır. Değişken bir yapı sergileyen bu 150 yıllık süreç, daha iyi tanımlanması için ait dönemlere ayrılarak, incelenmiştir. Tarihsel oluşumlarla birbirinden ayrılan her ait dönem, aynı zamanda konut ve yerleşme düzeni üzerinde de gözle görülür değişimlere aracılık etmiştir. Üçüncü bölümde ise kimliksizleşme sürecinin hangi unsurlara dayandığı ana başlıklar altında toplanmaktadır. Ana başlıklara dayanarak günümüzdeki kimliksizleşme olgusu görsel örneklerle vurgulanmaktadır. Günümüzdeki kimliksizlik olgusu açıklanırken, Tanzimat'tan günümüze kadar kentlerin sahip oldukları kimliklerini giderek nasıl yitirdikleri, yeni yapılaşmanın yöresei-böigesei özelliklerden oluşan mimari dili nasıl kaybettiği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ayrıca kent kimliğinin nasıl tanımlanması gerektiği ve kimliksizleşme sürecine etki eden faktörler açıklanmıştır.“Kentlerde Kimliksizliği Oluşturan Unsurlar”başlığı altında, kentlerin planlama kararlan ve uygulama süreçleri, dönemin ruhu, mimari tarz ve kullanılan malzemeler, yapı teknikleri ve uygulayıcı aktörlerin kentin biçimlenmesine etkileri üzerinde durularak, kent kimliğinin oluşumu tanımlanmıştır. Kent kimliğinin sosyolojik ve psikolojik etkilerinden bahsedilmiş ve kent kimliğinin önemi üzerinde durulmuştur. Birbiriyle ve çevresiyle uyumsuz kentsel tasarımlar ve göçlerin etkisiyle değişen kent kültürünün yapay çevredeki değişimi incelenmiştir. Sonuç ve değerlendirme bölümünde, yapılan incelemeler sonucu edinilen bilgiler doğrultusunda, kent kimliği tekrar tanımlanmıştır. Kent kimliğinin temel ilke ve öncelikleri belirlenmiştir, Modernizm adına kentlerin nasıl tarihlerinden, bir anlamda köklerinden, koparılarak kimliksizleşen kentler haline getirildiğinden bahsedilmiştir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY in the comprehension of the study: in the introduction chapter; when identified the urban identity concept, the importance and the degeneration of the city identification are explained. And aiso the aim, the concept and the method are stated. In the second chapter; Coming out how the city degeneration through out the history is explained. Because of more clear identification of 150 years process shows changeabie structure is searched by dividing subterms. Every subterm distinguished by historical formation; Also causes visible changes on the residence and the formation of settlement. In the third chapter; The causes of the city degeneration process are gathered under the main titles. Up to these titles, current degeneration phenomenon is stated by visual examples. While explaining the current degeneration phenomenon, since the political reforms made in the Ottaman State in 1839, how the cities have lost their identifications and architectural language originated by domestic properties are mentioned. In addition to the third chapter; how the urban identification must be identified and the effects causes to the degeneration process are explained. Under the title of“The Facte Caried Out The Urban Degeneration”mentioned the effects of city formation such as planing decision of the cities and the applying process, the age spirit, architectural style and used equipments, consturaction technics and appyling actors, and the formation of the city identification is identified. The sociological and the psychological effects of the city identification and its importance are mentioned. Urban designs inharmonious one another and its environment and culture of the city changed by the effects of imigration are searched in an artificial environment. in the concuiation and the evaluation chapter; In the light of the information got by the research done city identification is reidentified. Basic principles and priorities of the city identification is determinated. In the name of the modernism; how the cities turned into degenerated cities by breaked off their history, in other words their origines, are mentioned. IV