Sosyal becerileri derecelendirme ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması ve beş yaş çocuklarının atılganlık sosyal becerisini kazanmalarında eğitici drama programının etkisi
The adaptation teacher form and parent form of preschool period (4-6 years old) social skill measurement scale into Turkish and the effect of educational drama program in acquiring assertive social skills of five years old children
  1. Tez No: 149002
  2. Yazar: IŞIK KAMARAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKTAY, DOÇ. DR. ALEV ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
ÖZET Bu çalışma,“Sosyal Becerileri Derecelendirme Ölçeği'nin Öğretmen Formu ve Anne-Baba Formu' nun Okul Öncesi Dönem (4-6 yaş arası) için Türkçe'ye uyarlanması”ve“beş yaş çocuklarının atılganlık sosyal becerisini kazanmalarında eğitici drama programının etkisi”ni araştırmak amacıyla planlanmıştır. Sosyal Becerileri Derecelendirme Ölçeği'nin Öğretmen Formu ve Anne-Baba Formu' na ilişkin veriler; İstanbul ili, Anadolu Yakası; Kadıköy, Maltepe, Üsküdar ilçeleri ve Avrupa Yakası; Bakırköy Küçükçekmece, Fatih ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi-özel toplam 58 okuldaki, 4-6 yaş grubunda, 2001-2002, 2002-2003 eğitim-öğretim yıllarında öğrenim gören toplam 756 öğrencinin anne- babası ve 148 öğretmeninden elde edilmiştir. Öncelikle, ölçeğin Öğretmen ve Anne-Baba Formlarının Türkçe' leştirilmesi işlemlerine başlanmıştır. Bu süreç, iki ayrı çalışma grubu tarafından gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin orjinal Öğretmen ve Anne-Baba Formlan'nın Türkçe'ye çevirisi her iki dilde yeterliliği olan, birbirinden bağımsız altı öğretim elemanı tarafından gerçekleştirilmiştir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirisi yapıldıktan sonra, Türkçe olan formların yönerge ve maddeleri İngilizce'ye çevirilerek özgün formlarla özdeşliği sağlanmıştır. Daha sonra, ölçeğin Öğretmen ve Anne-Baba Formları, 125 anne-baba ve 10 öğretmenin toplam 125 çocuk üzerindeki değerlendirmelerinden elde edilmiştir. Bu ön uygulamada, anlaşılmayan maddeler tekrar gözden geçirilerek ölçeğin Öğretmen ve Anne-Baba Formları'na en son şekli verilmiştir. Daha sonra ölçeğin Öğretmen ve Anne-Baba Formlarının güvenirlilik ve geçerlilik işlemlerine başlanmıştır. Güvenirlilik ve geçerlilik ile ilgili işlemler 2001- 2002, 2002-2003 yıllan arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci amacım gerçekleştirmek üzere, Türkçe'ye uyarlanan Sosyal Becerileri Derecelendirme Ölçeği Öğretmen Formu ve Sosyal Becerileri Derecelendirme Ölçeği Anne-Baba Formu' nun aritmetik ortalama ve standart sapma ile ilgili istatistikleri gerçekleştirilmiştir.Sosyal Becerileri Derecelendirme Ölçeği Öğretmen Formu ve Anne-Baba Formları'nın güvenirliğine ilişkin; (1) İç Tutarlılık ölçümlerinden; cronbach alpha, spearman brown, guttman korelasyon katsayıları ve madde-toplam puan güvenirliği (2) Değişmezlik Ölçümlerinden; test tekrar test güvenirliği: zamana karşı değişmezlik ve ölçmenin standart hatası ile ilgili istatistiksel işlemler gerçekleştirilmiştir. Sosyal Becerileri Derecelendirme Ölçeği Öğretmen Formu, Sıklık Değerlendirmesinin cronbach alpha korelasyon katsayısı;.92, Sosyal Beceriler Alt Ölçeği;.91, İşbirliği alt boyutu.82, Atılganlık alt boyutu.83, Kendini Kontrol alt boyutu.81 ve güvenirliliği 0.01 düzeyinde anlamlı olarak bulunmuştur. Problem Davranışlar Alt Ölçeği Sıklık Değerlendirmesinin cronbach alpha korelasyon katsayısı;.83, Dışavurma alt boyutu.84, İçselleştirme boyutu.73 ve güvenirliği 0.01 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Sosyal Beceriler Alt Ölçeği, Önem Değerlendirmesinin cronbach alpha korelasyon katsayısı;.94, İşbirliği alt boyutu.84, Atılganlık alt boyutu.85, Kendim Kontrol alt boyutu.84 ve 0.01 düzeyinde anlamlı olarak bulunmuştur. Sosyal Becerileri Derecelendirme Ölçeği Anne-Baba Formu, Sıklık Değerlendirmesinin cronbach alpha korelasyon katsayısı;.86, Sosyal Beceriler Alt Ölçeği;.85, İşbirliği alt boyutu.75, Atılganlık alt boyutu.69, Sorumluluk alt boyutu.61, Kendini Kontrol alt boyutu.73 ve güvenirliliği 0.01 düzeyinde anlamlı olarak bulunmuştur. Problem Davranışlar Alt Ölçeği Sıklık Değerlendirmesinin cronbach alpha korelasyon katsayısı;.75, Dışavurma alt boyutu.71, İçselleştirme boyutu.62 ve güvenirliği 0.01 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Sosyal Beceriler Alt Ölçeği, Önem Değerlendirmesinin cronbach alpha korelasyon katsayısı;.91, İşbirliği alt boyutu.78, Atılganlık alt boyutu.71, Sorumluluk alt boyutu.73, Kendini Kontrol alt boyutu.75 ve güvenirliliği 0.01 düzeyinde anlamlı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research is designed to study“The adaptation of Teacher Form and Parent Form of Preschool Period (4-6 years old) Social Skill Measurement Scale into Turkish”and“the effect of educational drama program in acquiring assertive social skills of five years old children”. The data, related to Social Skills Rating System Teacher Form and Parent Form, is obtained from parents of overall 756 students (4-6 years old) and 148 teachers who attend 58 schools in control of the Minister of Education in Istanbul, Anatolian Side; Kadikoy, Maltepe, districts of Uskudar and European Side; Bakirkoy Kucukcekmece, districts of Fatih between 2001-2002, 2002-2003 school seasons. Primarily, the research begins with the translation of Teacher and Parent Forms into Turkish. Two separate study groups carry out this process. Six independent bilingual instructors complete translation of Scale original Teacher and Parent Forms into Turkish. After translations, directives and items of the forms are equated with original forms by translating into English. Then, Teacher and Parent Forms are acquired from the evaluations of 10 teachers and 125 parents over 125 children. Scales are given their final conditions by reviewing incomprehensible items. Afterwards, reliability and currency procedures of Teacher and Parent Forms of scale are carried out. The procedures about reliability and currency are fulfilled between years 2001-2002 and 2002-2003. To fulfill the primary purpose of the study, statistics of arithmetic average and standard deviation about Social Skills Rating System Teacher Form and Parent Form is carried out. Related to the reliability of Social Skills Rating System, Teacher Forms and Parent Forms; (1) From Inner Consistency scales; Cronbach Alpha, Spearman Brown, Guttman Correlation Coefficients and Material-Total Score Reliability (2) from Immutability Scales; Re-test Test Reliability: statistical operations about Immutability vs. Time and Standard Flaw of Measurement are carried out. XVISocial Skills Rating System Teacher Form, cronbach alpha correlation coefficient of Frequency Measurement is found as.92, Social Skills lower measurement as.91, Co-operation lower dimension as.82, Assertive lower dimension as.83, Self-control lower dimension as.81. Cronbach alpha correlation coefficient of Problem Behaviors Lower Scale Frequency Evaluation is found meaningful as.83, Externalizing lower dimension as.84, Internalizing dimension as.73 and its reliability as degree 0.01. Social Skills Lower Scale, cronbach alpha correlation coefficients of Consideration Evaluation are found as.94, Co-operation lower dimension as.84, Assertive lower dimension as.85, Self-control lower dimension as.84 and meaningful as degree 0.01. Social Skills Rating System Parent Form, cronbach alpha correlation coefficient of Frequency Evaluation is found as.86, Social Skills lower dimension as.85, Co-operation lower dimension as.75, Assertive lower dimension as.69, Responsibility lower scale as.61, Self-control lower scale as.73. Cronbach alpha correlation coefficient of Problem Behavior Lower Scale Frequency Evaluation is found meaningful as.75, Externalizing lower dimension as.71, Internalizing dimension as.62 and its reliability as 0.01. Social Skills Lower Scale, cronbach alpha correlation coefficient of Consideration Evaluation is found as.91, Co-operation lower dimension as.78, Assertive lower dimension as.71, Responsibility lower scale as.73, Self-control lower scale as.75 and its reliability as degree 0.01.