İlköğretim ve ortaöğretimde öğretmen görüşlerine göre Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinin öğretiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri.
The difficulties and suggestions for solving the problems in teaching the history of the republic of Turkish Revolution and The Principles of Atatürk course in the opinions of the teachers in primary and secondary education.
  1. Tez No: 207304
  2. Yazar: SALİH DELEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, İlköğretim ve ortaöğretimde öğretmen görüşlerine göre Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinin öğretiminde karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerini tespit ederek belirlemeyi amaçlamaktadır. Ankara ilçelerinden; Çankaya, Yenimahalle, Keçiören, Mamak, Altındağ, Etimesgut, Sincan, Gölbaşı ve Elmadağ ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel (45 ortaöğretim ve 49 İlköğretim okulunda ; 70 Ortaöğretim öğretmeni ve 65 ilköğretim öğretmeni) 94 okuldan, toplam 135 İnkılâp Tarihi ders öğretmeni çalışma kapsamı içinde yer almaktadır. Çalışma 2005-2006 EğitimÖğretim yılında uygulanmıştır. İlköğretim ve Ortaöğretimde Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde karşılaştıkları problemleri ve bu problemlere ne tür çözüm öneri getirdiklerini belirlemek için tutum anketi uygulanmıştır. Veriler elde edildikten sonra, sonuçlar, problemlerin hangi alanda yoğunlaştığını belirleyip önerdikleri çözüm önerileriyle birlikte çalışmanın sonucunda verilmiştir. Soruların değerlendirilmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Anket uygulamaları ve litarütür taramaları sonucunda özellikle bu dersi veren öğretmenlerin karşılaştıkları problemler ve bu problemlerin çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştı.Bunların yeni hazırlanacak program ve ders kitapların yazımında kullanılması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This work?s aim is to determine and define problems in the teaching of Turkish Revolution History and Kemalism course in elementary and secondary education and solution suggestions according to views of the teachers. The work scope consist of 94 state and private schools (45 secondary and 49 elementary schools) under Ministry of Education in Çankaya, Yenimahalle, Keçiören, Mamak, Altındağ, Etimesgut, Sincan, Gölbaşı and Elmadağ districts of Ankara and 135 Reform history teachers (70 secondary school and 65 elementary school teachers) in 2005-2006 Education ? Learning semester. An attitude survey was applied on teachers to determine the problems encountered in Turkish Revolution History and Kemalism course of elementary and secondary education and their suggestions to overcome this problem. After the data is acquired, results are given relative to on which areas problems are concentrated and their solution suggestions. In evaluation of the question, SPSS statistical program was used. As a result of survey applications and literature searches, we tried especially to present problems encountered by teachers and solution suggestions. We hope that this data will be used in the new program that will be prepared and course books.