Arşiv belgelerinin ilköğretimde kullanımına ilişkin öğretmen mesleki gelişim programı: T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi örneği
A professional teacher development program on the usage of archive documents: A course study on Turkish Republic Revolution History and Kemalism classes
  1. Tez No: 655176
  2. Yazar: SEVAL HALLAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin eğitim özgeçmişlerinin ve kendileri için düzenlenen Mesleki Gelişim Programının, arşiv belgelerine dayalı etkinlikleri derslerde kullanma durumlarına yansımasını ortaya koymaktır. Bu çalışma kapsamında 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin öğretim programı, ders kazanımları ve ders kitabı incelenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde, tarih metodolojisine ve dersin içeriğine özgü kavramları öğrencilerin doğru kullanmayı öğrenmeleri üzerinde durulduğu görülmüştür Öğretim programında, bilimde kanıta dayalı sonuçlar üretmek amacına dikkat çekilerek, birinci elden kaynak olan arşiv belgelerinin eğitim içeriği olarak kullanmasına önem verilmesi gerektiği ifade edilmesine rağmen ders kitabının içeriğinde buna uygun etkinlikler görülememiştir. Bununla birlikte öğretmenlere yönelik tüm bu hususlara ilişkin bir hizmetiçi eğitim programının olmaması ve sürecin nasıl yönetileceğine ilişkin yeterli bilgilerin paylaşılmaması araştırma konusunun belirlenmesinde ve uygulanacak yöntemin geliştirilmesinde etkili olmuştur. Çalışma sürecinin vurgulanması, farklı içerik ve katılımcılarla zenginleştirilmesi amacıyla nitel araştırma desenlerinden“Eylem Araştırması”kullanılmıştır. İlk olarak öğretmenlerin ihtiyaç duydukları mesleki gelişim programının belirlenmesi için 30 sosyal bilgiler branşı öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek ihtiyaç analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. İlgili veriler literatür ile karşılaştırılarak 5 oturumluk mesleki gelişim programı oluşturulmuştur. Mesleki gelişim programı katılımcılarına örnek teşkil etmesi amacıyla T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi'nin bir ünitesinin belli kazanımları seçilerek bu ünite üzerinde örnek bir çalışma kitapçığı ve klavuz kitapçık hazırlanmıştır. Amaçlı örneklem yöntemi ile belirlenen sosyal bilgiler öğretmenlerinden 5'ine, uzaktan eğitim yoluyla belirlenen 5 oturumluk eğitim uygulanmıştır. Eğitim öncesinde ve sonrasında öğretmenlerle benzer içerikte soruları içeren yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla süreç içerisinde katılımcıların arşiv belgelerinin derslerde kullanımına ilişkin görüşlerindeki değişim incelenmiştir. Eğitim süresince bir dış gözlemci tarafından yarı yapılandırılmış gözlem formu çerçevesinde gözlemler yapılmış ve araştırmacı tarafından da araştırmacı günlüğü tutulmuştur. Verilerin, öğretmenlerin kişisel eğitim geçmişleri bağlamında incelenebilmesi amacıyla da öğretmenlerden eğitsel özgeçmişlerini yazmaları istenmiştir. Uzaktan eğitim programı kayıt altına alınarak daha sonra verilerin analizinde kullanabilmek amacıyla tekrar izlenebilirliği sağlanmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz yöntemleri değerlendirilmiştir, iki farklı kodlayıcı tarafından kodlamalar gerçekleştirilmiş ve kodlayıcılar arasındaki uyumun yeterli olmasından sonra raporlaştırma işlemine geçilmiştir. Eylem araştırması öncesinde katılımcıların arşiv belgelerinin derslerde kullanımına ilişkin, olumlu tutum sahibi oldukları ancak bu belgelerin nasıl seçileceği, doğruluğunun nasıl kontrol edileceği, nasıl eğitim dokümanı haline getirileceği ilişkin yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülmüştür. Katılımcıların arşiv belgelerini derslerinde kullandıkları ve kullanmaya da istekli oldukları görülmesine rağmen bu deneyimlerinin sistematik olmadığı daha çok öznel ve rastlantısal gerçekleştiği tespit edilmiştir. Eylem araştırması sırasında öğretmenler; arşiv belgelerine nasıl ulaşabilecekleri, bu belgelerin doğruluklarını nasıl teyit edebilecekleri, arşiv belgelerini nasıl öğretim materyali haline getirebilecekleri, arşiv belgelerine dayalı etkinlikleri nasıl tasarlayabileceklerine ilişkin kapsamlı bir eğitim almışlardır. Araştırma sonucunda, öğretmenler arşiv belgelerinin derslerde kullanımı konusunda bilgi sahibi olduklarını, etkinlik geliştirme süreçlerini öğrendiklerini, bu belgeleri ders kazanımlarına uygun olarak ders süresini zorlamadan kullanabileceklerini, arşiv belgelerini dersin ana etkinliği olarak tasarlayabileceklerini belirtmişlerdir. Ayrıca arşiv belgelerinin derslerde tamamlayıcı etkinlik olarak kullanılabileceği görüşü öğretmenler tarafından paylaşılmıştır. Arşiv belgelerinin derslerde kullanılması ile disiplinler arası çalışmalar yapılabileceği ve öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerine bu yolla katkı sağlanacağı görüşü de katılımcılarca paylaşılmıştır. Bu çalışma sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzaktan eğitim araçları ile sosyal bilgiler öğretmenlerine arşiv belgelerinin derslerde kullanımına ilişkin mesleki gelişim programlarının düzenlenmesinde bir içerik sunulmaya çalışılmıştır. Eğitim fakültelerine, lisans ve lisansüstü programlarda arşiv belgelerinin derslerde kullanımına ilişkin eğitimlere yer verilmesi, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı'nda bir eğitim birimi kurularak, arşiv belgelerinin tanınırlığının arttırılması ve eğitim materyali olarak ders kazanımlarına uyumlu hale getirilerek yayınlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the reflection of the educational backgrounds of social studies teachers and the Professional Development Program organized for them on their use of activities based on archive documents in their courses. Within the scope of this study, the curriculum, course outcomes and textbook of the 8th grade Republic of Turkey Revolution History and Kemalism course were examined. It was observed that the course is designed to cover history methodology and the students' correct use of concepts peculiar to the course. Although in the curriculum the necessity to use archive documents, first-hand sources, as educational content by emphasizing producing evidence-based results in science was pointed out, appropriate activities were not seen in the content of the textbook. The lack of an inservice training program for teachers regarding these issues and insufficient shared information on how to manage the process were effective in determining the research topic and developing the method to be applied.“Action Research”, one of the qualitative research designs, was used in order to emphasize the process and to enrich it with different contents and participants. First of all, in order to determine the professional development program that teachers need, semi-structured interviews were conducted with 30 social studies teachers and a needs analysis was conducted. The data obtained were analyzed by descriptive analysis method. A 5-session professional development program was created by comparing the relevant data with the literature. In order to set an example for the professional development program participants, a unit of the TR Revolution History and Kemalism Course was selected and a sample workbook and a guidebook was prepared on this unit. 5- session training determined through distance education was applied to 5 social studies teachers selected with the purposeful sampling method. Before and after the training, the change in the opinions of the participants regarding the use of archive documents in the courses was examined through semi-structured interviews with similar questions with the teachers. During the training, observations were made by an external observer within the framework of a semi-structured observation form and the researcher diary was kept by the researcher. Teachers were asked to write their autobiographies so that the data could be analyzed in the context of the teachers' personal stories. The distance education program was recorded and its traceability was ensured to confirm the data later. The collected data were analyzed using descriptive analysis and content analysis methods, coding was performed by two different coders, and the reporting process was started after the compatibility between the coders was sufficient. Before the action research, it was observed that the participants had a positive attitude regarding the use of archive documents in the lessons, but they did not have sufficient knowledge about how to select these documents, how to check their accuracy, how to turn them into educational documents and how to evaluate them. Although it was observed that the participants used the archive documents in their lessons and were willing to use them, it was found that these experiences were not systematic, but rather subjective and random. During the action research, teachers received comprehensive training on how to access archive documents, how to verify the accuracy of these documents, how to turn archive documents into teaching material, how to design lessons based on archival documents, and how to evaluate such teaching, and they developed their competencies in this field. As a result of the action research, the teachers stated that they have mastered the processes regarding the use of archive documents in the lessons, they can use these documents in their lessons without forcing the course time in accordance with the curriculum objectives and gains, and they can use the archive documents as the main activity of the course. The view that interdisciplinary studies can be carried out by using archive documents in the lessons and that the higher-level thinking skills of the students will be contributed in this way was shared with the participants. As a result of this study, a content was tried to be presented to social studies teachers regarding the regulation of professional development programsrelated to the use of distance education tools and archive documents of the Ministry of National Education in lessons. It is recommended that education faculties include training on the use of archive documents in undergraduate and graduate programs, establishing an education unit in the Presidency State Archives, increasing the recognition of archive documents and publishing them as educational material by harmonizing with the course outcomes