Rotator manşet yırtığı olan hastalarda biseps tenotomisin klinik sonuçlara etkisi
The effect of biseps tenotomy on clinical results in patients with rotator cuff tears
- Tez No: 596660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜRGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Rotator manşet yırtıkları omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığının en sık sebeplerinden biridir. Bu yırtıkları tamir etmek için bazı yöntemler tanımlanmıştır. İlk tarif edilen ameliyatların hepsi açık cerrahi yöntemler ile yapılmaktaydı, ancak teknolojinin ve cerrahi tekniklerin gelişmesiyle birlikte günümüzde bu ameliyatlar tamamen kapalı bir yöntem olan artroskopik teknikle yapılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, artroskopik rotator manşet tamiri yapılan hastalarda biceps tenotomisinin fonksiyonel ve radyolojik sonuçlar üzerine olan etkisini araştırmaktır. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında Mart 2013 ile Temmuz 2017 tarihleri arasında rotator manşet yırtığı olan hastalarda, yırtık tamirine ek olarak artroskopik biseps tenotomisi uygulanan ve uygulanmayan hastalar geriye dönük olarak yapılan dosya incelemesi sonucu belirlendi. Seçmiş olduğumuz kriterlere uyan ve ulaşabildiğimiz hastalar klinik ve radyolojik değerlendirilme için kontrole çağrıldı. Kontrole gelen hastalar klinik (Modifiye Constant-Murley skorlaması), fonksiyonel (Bilimsel araştırma projesi oluşturarak geliştirdiğimiz izokinetik dinamometre cihazı yardımıyla bilateral dirsek fleksiyon gücü ve bilateral ön kol supinasyon gücü ölçümü), radyolojik (tenotomi uygulanan omuzlarda USG ile biseps uzun başının olukta olup olmaması), kozmetik açıdan (Temel Reis bulgusunun varlığı) değerlendirildi. Son kontrolleri yapılabilen toplam 66 hasta ile çalışma tamamlandı. 40 hastaya tenotomi yapılmışken 26 hastaya tenotomi yapılmamıştı. Hastaların 25'i erkek, 41'i kadındı. Tenotomi yapılan hastalarda ortalama yaş 58,17±7,95 ve takip süresi 28,7 ay, tenotomi yapılmayan hastalarda ise ortalama yaş 60,61±4,66 ve takip süresi 35,28 aydı. Yaş ve takip süresine göre yapılan karşılaştırmada 2 grup arasında anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Klinik olarak Modifiye Constant-Murley skorlamasına göre iki grup arasında anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Fonksiyonel açıdan ön kolun fleksiyon ve supinasyon kuvvetlerinde iki grup arasında anlamlı fark görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Rotator cuff rupture is one of the most common cause of shoulder pain. Several tecniques are defined to repair this ruptures. In early time, all of the surgical techniques were based on open repair, but today, thanks to development of technology and surgical techniques, all this repairs can be done with arthroscopic tecnique. The aim of this study is research for functional and radiological results of biceps tenotomy in the patients have rotator cuff rupture that repaired with arthroscopic tecnique. Between March 2013 and July 2017, in the Department of Orthopedics and Traumatology of Fırat University Medical Faculty, the patients with rotator cuff rupture were divided in two groups retrospectively as biceps tenotomy was performed or not performed in addition to arthroscopic cuff repair. The patients who have inclusion criteria was invited to our hospital for clinical and radiological evaluation. Then they were evaluated clinically (Modified Constant-Murley was applied), functionally (bilaterally elbow flexion strength and forearm supination strength measured with the help of isokinetic dynamometer device the we developed as a scientific research project), radiologically (on tenotomy applied side, ultrasonic examination was performed for the long head of biceps was in groove or not), cosmeticly (Popeye's sign was occured or not). The study was completed with a total of 66 patients whose final controls were performed. Tenotomy had been performed in 40 patients and tenotomy had not been performed in 26 patients. 25 of the patients were male and 41 were female. The mean age was 58,17 ± 7,95 years in patients who underwent tenotomy and 28,7 months for the follow-up period, the mean age was 60,61 ± 4,66 years and the duration of follow-up was 35,28 months. No significant difference was observed between the two groups according to age and follow-up period (p>0,05). There was no significant difference between the two groups according to the Modified Constant-Murley scoring (p>0,05). Functionally, there was no significant difference between the two groups in the flexion and supination strengths of the forearm (p>0,05).