Fen bilgisi dersinde proje çalışmalarının öğrencilerin bilim anlayışına ve bilimsel süreçleri algılamalarına etkisi
  1. Tez No: 149377
  2. Yazar: AYŞEGÜL KINIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA MACAROĞLU AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET FEN BİLGİSİ DERSİNDE PROJE ÇALIŞMALARININ ÖĞRENCİLERİN BİLİM ANLAYIŞINA VE BİLİMSEL SÜREÇLERİ ALGDLAMALARINA ETKİSİ Bilmsel dünyada kullanılan düşünme süreçleri, öğrencilerin fen bilgisi öğrenimini düzenlemek için de geçerlidir. İlköğretim 1. kademe fen bilgisinin ana amacı, öğretimde araştırmaya veya keşfetmeye dayanan bir yaklaşım oluşturan zengin bir deneyimler demeti sağlamaktır. Bu deneyimler, düzenleyici temel ilkeleri, öğrenme amaçlarını ve bilimsel düşünme süreçlerini fen bilgisinin araçları olarak kullanır. Bu süreçler, öğrenciler için fen bilgisinin doğasını tanımalarındaki değerlerinden ötürü hemen hemen kırk yıldır kullanılmaktadır. Bütün öğrenciler için öğrenme, nesnelerle bir fiziksel deneyim olarak başlar. Bu bağlamda yapılan çalışmada bilimsel süreçleri ön plana çıkaran proje çalışmaları önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın problem cümlesini,“İlköğretim Fen Bilgisi dersinde, proje çalışmalarının öğrencilerin bilim anlayışına ve bilimsel süreçleri algılamalarına etkisi var mıdır?”sorusu oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı ise ilköğretim fen bilgisi dersinde yapılan proje çalışmalarının, öğrencilerin bilim anlayışına ve bilimsel süreçleri algılamalarına etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Yapılan nitel araştırmada veri toplama yöntemi olarak,“Bilim nedir?”ölçeği, çalışmalar sırasında araştırmaya katılan öğrenciler ve araştırmacı tarafından oluşturulmuş yazılı dokümanlar ve gözlem çalışmaları kullanılmıştır. Araştırmada birincil veri kaynağı olarak kullanılan veri toplama aracı“Bilim Nedir?”ölçeğidir.“Bilim nedir?”ölçeğinden elde edilen veriler içerik analiz yöntemi kullanılarak uygun aşamalardan geçirilmiş ve bulgular elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen diğer veriler ise bulguları desteklemekte kullanılmıştır. VH
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF THE PROJECT WORKS OF SCIENCE LESSONS ON THE STUDENTS' UNDERSTANDING OF SCDZNCE AND ON THEIR PERCEPTIONS OF SCIENTIFIC PROCESS The thought processes which are used in the scientific world are also valid for the arrangement of scientific education for children. The main target of primary school science lessons, is to provide a wide variety of experiences which establishes an approach that is based on research and exploration. These experiences use the main organizing principles, educationals targets and the scientific thought processes as the instruments of science. These processes are being used by the students for almost forty years, because of their validity in understanding the nature of science. The learning process for all students starts as a physical experience with the objects (Manual for Trainee Teacher).“Do the project works of science lessons in primary school have an effect on the students' understanding of science and on their perception of scientific processes?”is the problematic question of the research. The target of the research is to find out, if the project works of primary school science lessons have an effect on the students' understanding of science and on their perception of scientific processes. During the research the kids will be observed by doing projects and the necessary data will be assassed by qualitative data analysis processes. There will be commentary assesments based on the findings and observation forms that are taken from the research. There will be suggestions according to the results. vm