7. sınıf 'Hücre ve bölünmeler' ünitesinde uygulanan proje tabanlı öğrenme yönteminin akademik başarı ve fen tutumuna etkisi
The effect of project-based learning method applied in the 7th grade 'Cells and divisions' unit on academic achievement and science attitudes
  1. Tez No: 841339
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE SERT ÇIBIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı proje tabanlı öğrenmenin (PTÖ) uygulandığı fen bilimleri dersinin mevcut öğretim programına kıyasla yedinci sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve fen tutumlarına etkisini incelemek ve deney grubu öğrencilere uygulanan açık uçlu soru formu ile PTÖ yöntemi hakkında düşüncelerini almaktır. Nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenin kullanıldığı araştırmada veriler; Karslı, Karamustafaoğlu ve Kurt (2019) tarafından geliştirilen“Hücre ve Bölünmeler Ünitesi Başarı Testi (HBABT)”ve Taşkın ve Aksoy (2019) tarafından geliştirilen“Fen Tutum Ölçeği (FTÖ)”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Proje Tabanlı Öğrenme Uygulamalarına İlişkin Öğrenci Görüşlerini Belirleme Formu”ile elde edilmiştir. Çalışma 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı birinci döneminde İstanbul ili, Bağcılar ilçesinde bir devlet okulunda 7. sınıf düzeyindeki iki şubede eğitim gören 40 öğrenci ile 4 hafta 20 ders saatinde yürütülmüştür. Araştırmada, deney grubunda mevcut öğretim programına ek olarak PTÖ yöntemi uygulamaları ile ders işlenirken, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programına bağlı kalınarak soru-cevap yöntemiyle desteklenmiş sunuş yöntemine göre dersler işlenmiştir. Çalışmadan elde edilen nicel verilerin analizleri“SPSS-27”paket programı kullanılarak yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde normal dağılım varsayımını kontroletmek için Shapiro-Willk testi ile, grupları HBABT ve FTÖ ölçüm araçlarına göre karşılaştırmak için parametrik olarak Bağımsız Gruplar t-Testi, non-parametrik olarak Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Kontrol grubu ve deney grubunu HBABT ve FTÖ ön test ve son test puanlarını karşılaştırmak için parametrik olarak Bağımlı Gruplar t-Testi, non-parametrik olarak Wilcoxon İşaretli Sıralar testi uygulanmıştır. Bunun yanısıra deney grubu öğrencilerine PTÖ uygulamalarına ilişkin açık uçlu soru formu uygulanmış ve elde edilen nitel veriler içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Nitel verilerin güvenilirliğini belirlemek için Miles-Huberman Modeli kullanılmış ve ortalama güvenilirlik değeri %84 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of project-based learning (PBL) on the academic achievement and science attitudes of seventh grade students compared to the current curriculum of the science course and to get their opinions about the PBL method with the open-ended questionnaire applied to the students in the experimental group. The data in the research using quasi-experimental design with pre-test-post-test control group, one of the quantitative research methods;“Cell and Divisions Unit Achievement Test (HBABT)”developed by Karslı, Karamustafaoğlu and Kurt (2019) and“Science Attitude Scale (FTÖ)”developed by Taşkın and Aksoy (2019) and an open-ended questionnaire regarding PBL applications developed by the researcher. has been obtained. The study was conducted in the first semester of the 2022-2023 academic year with 40 students studying in two classes at the 7th grade level in a public school in Bağcılar district of Istanbul province, for 4 weeks and 20 lesson hours. In the research, in the experimental group, lessons were taught with PBL method applications in addition to the existing curriculum, while in the control group, lessons were taught according to the presentation method supported by the question-answer method, adhering to the existing curriculum. Analyzes of the quantitative data obtained from the study were made using the“SPSS-27”package program. In theanalysis of quantitative data, the Shapiro-Willk test was used to check the assumption of normal distribution, and the Independent Groups t-Test was used parametrically and the Mann Whitney U test was used non-parametrically to compare the groups according to the HBABT and FTO measurement tools. To compare the HBABT and FTS pre-test and post-test scores of the control group and the experimental group, parametrically Dependent Groups t-Test and non-parametrically Wilcoxon Signed Ranks test were applied. In addition, an open-ended question form regarding PBL applications was applied to the experimental group students and the obtained qualitative data was analyzed using content analysis. Miles-Huberman Model was used to determine the reliability of qualitative data and the average reliability value was found to be 84%.