The competency-based interviewing technique and an application
Yetkinlik bazlı mülakat teknikleri
- Tez No: 149384
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
ÖZET İnsan kaynaklarının kalite amaçlarına ulaşmada anahtar rolü oynadığı günümüz kalite bilincine sahip örgütlerinde, sektörde ayakta kalabilmek için doğru çalışanı bulmada en büyük dayanak noktası olması itibariyle personel seçimi olgusu git gide daha önemli bir husus olmaktadır. Küreselleşme, hızla değişen teknolojin ve katı rekabet koşullan tarafından belirlenen hızlı değişen dünyamıza ayak uydurabilmede geleneksel mülakatla yapılan istihdam artık uzun süreli rekabetçi avantaj yaratma konusundan yardımcı olmayacaktır Geleneksel mülakatlarda eleman seçiminde bilgi veya tecrübe ön planda tutulmaktadır. Günümüzün örgütleri işe alınacak personelin gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmasının başarılı olacağının göstergesi olmadığını farkettiler. Örgütler seçtikleri elemanlarından, örgüt amacına katkıda bulunmaları, çeşitli beceriler geliştirme konusunda daha fazla esneklik göstermeleri ve değişimlere uyum sağlamaları gibi daha fazlasını beklemektedirler. Bu yüzden yetkinlikler - beceriler, bilgi, tutum ve iş davranışları - işe alımda gözetilen yeni kıstaslar olmaktadır. Bu çalışma ile, geleneksel mülakat tekniği ile yetkinlik bazlı mülakat tekniği arasındaki farklılıklar ve yetkinlik bazlı mülakatın geleneksele göre üstün yönleri araştırılıp tartışılmaktadır. Yetkinlik bazlı mülakat, doğru personeli seçmede yardımcı olmakta, daha yüksek bir iş-çalışan uyumunu temin etmekte ve böylece personel devir hızını düşürmekte ve verimliliği arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's quality conscious organisations, where human resources are a key in achieving“quality”objectives, employee selection becomes increasingly an important issue, making sure that finding the“right”employee to stay afloat in the industry. To keep up with today's changing world, characterized by globalization, technology- drivence and a tough competition, acquiring the employee by traditional interviews can no longer help produce a sustainable competitive advantage. Traditional interviews place in the employee selection special emphasis on knowledge and experience. Nowadays organizations have remarkted that possessing the requiered knowledge and experience does not predict success. Organizations expect much more from employees, such as to contribute to the organization's goal, to show more flexibility by developing a wider range of skills and adapting to changes. Therefore, competencies - skills, knowledge, attitudes and work behaviours are becoming the new units of recruitment. With this study the differences between the traditional and competency-based interviews will be disccussed and the criteria upon which the comptency-based interview is superior to the traditional one. The competency-based interview helps to select the right applicant, garantys a higher employee-job suitability, and subseqently dercreases the turnover, and increases the productivity. xi