İnsan kaynakları yönetiminde yetkinlik bazlı mülâkatın turn-over (iş gücü devir oranı) oranına etkisi ve bir uygulama
The effect of the competency based interview to turn-over in human resources management and a practice
- Tez No: 226171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gelişen iş yaşamında işe alımlarda rekabet sağlayabilmek, işe alınacak kişilerin işin pozisyonuna uygun yetkinliklere sahip olması giderek önem kazanmaktadır.İşe alım sürecinde kullanılacak olan yöntemlerin adayların niteliklerini en sağlıklı biçimde ortaya çıkarabilmelerine, kendilerini en doğru ve pratik şekilde ifade edebilmelerine hizmet etmesi gereklidir.Şirketin yapısına ve aranan pozisyona en uygun olan adayın seçilebilmesi, şüphesiz etkin ve her iki tarafın birbirini tanımasına olanak sağlayan mülâkat teknikleri ile mümkündür. Bu sayede şirketin bugününü olduğu kadar geleceğini ve imajını da doğrudan etkileyecek olan işten ayrılmaların ve/veya işten çıkarmaların da önüne geçilebilecektir.İş yaşamında her yönetici şirket içerisinde açık olan bir pozisyon için, en uygun adayı belirlemek ve uygun olmayanları elemek amacı ile iş başvurularını değerlendirerek görüşmeleri yürütmek durumundadır. Dolayısıyla, her yöneticinin bir `İnsan Kaynakları Yöneticisi' gibi düşünerek, yeni adaylarla görüşmelerini yetkinlik bazlı mülâkat biçiminde yerine getirmesi önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The world of business is evolving and advancing by the day. In order to rise to the harsh competition, it is imperative for the companies that their employees are competant, and very well fit for the job.The methods of evaluation used in a recruiting process have to serve well to the purpose of exposing and analyzing the candidates' qualifications and virtues, as well as presenting an opportunity for the candidates to express themselves openly and effectively.There is no doubt, that the selection of the best candidate for a specific position is possible only by interviewing techiques which make it possible for the parties, both the company, and the candidate, to interact, communicate and understand each other perfectly. Only this way, will it be possible to prevent possible future job dissatisfactions for the employees, or possible employee inadequacies for the job, and possible future dismissals by, or quittings from, the company. It needs to be remembered that the labor force turnover rate of a company may and most probably will effect its reputation directly.In today's business life, every executive, regardless of position or job description, finds himself or herself in a situation every now and then, where he or she has to go through job applications, evaluate job applicants, determine the possible candidates,and carry out interviews in order to select the best candidate for the job. Looking at the recruiting process from such a point of view, it would not be incorrect to say that every executive, no matter of what profession or expertise, is also a 'human resources executive' ; and this, indeed, is where the importance of an competency based interview shines.