Bir SMIL editörü tasarımı ve gerçekleştirimi
Designing a SMIL editor
- Tez No: 149511
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYLİN KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
V ÖZET BİR SMIL EDİTÖRÜ TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİMİ BOZKURT, Baki Murat Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Aylin KANTARCI Bu çalışmada çoklu ortam verilerini kullanarak kullanıcıların programlama bilgisi gerektirmeden görüntü, ses, resim ve merin bilgilerini içeren sunumları hazırlayabilmeleri amacıyla Visual Basic programlama dili kullanılarak, mimari bağımsız bir SMIL Editörü yazılmıştır. XML tabanlı SMIL dili ile program yazmak kullanıcılar için oldukça zordur. Bu yüzden kullanıcılar görsel olarak sunumlarım bu editör aracılığıyla hiçbir programlama bilgisi gerektirmeden hazırlayabilmektedirler. Görüntü, ses, resim ve metin bilgilerini bir arada tutabilen bu editör, gereken SMIL kodunu kullanıcının seçimleri doğrultusunda hazırlamaktadır. Hazırlanan SMIL kodlan herhangi bir oynatıcı program ile hem kullanılan bilgisayar üzerinde veya ağ bağlantıları ile internet üzerinden de izlenebilmektedir. Bilgisayara yüklenmiş bir oynatıcı dışmda herhangi bir ayarlama veya başka bir program kurulumu gerekmemektedir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT DESIGNING A SMIL EDITOR BOZKURT, Baki Murat MSc in, Computer Engineering Department Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Aylin KANTARCI The aim of this thesis, is to develop a SMIL editor using the Visual Basic Programming Language. The user of this editor, will be able to prepare multimedia presentations involving any kind of video, audio, pictures and text information.Programming with SMIL which is based on XML, is a hard job. Therefore users can prepare their presentions using this editor without dealing with programming concepts. The editor, which holds audio, video, text and pictures together, will finally create the SMIL codes according to the user's presentation. The SMIL file created, can be simply presented on any computer system having a standard player, the file can be located locally or on any computer on the network, or on any site in the Internet. There is no need for any other installations or any setups.