Farklı bakır konsantrasyonlarının (Tilapia nilotica L.) 1758'de birikimi ve mortalite üzerine etkileri
Effect of copper on Tilapia nilotica L. 1758; uptake and mortality
- Tez No: 1496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Ortamda“bulunan farklı ”bakır konsantrasyonlarının (0.1, 1.0, 5'0j 10.6, 50'Oj 100.0 ve 200.0 ppm Cu) Tilapia nilotica'da dokularda '' o bakır“birikimi ve mortalite üzerine etkileri, 25 c dura”,an sıcaklıkta ve 6 farklı zaman süröoinde (l,3,7jl5?30 ve 60 gün) denenmiştir. Balıklar ' taraf rtndan dokuda“biriktirilen ”bakır miktarı“belirli ”bij? konsantrasyonda kalma! süresi ve ortam konsantrasyonu ile artış göstermiştir (Şekil 3). Belirli“bir konsantrasyonda süresinden önce ölen ve süre. sonuna kadar yaşayan ”balılclardaki“bakır miktarları arasın da genelde ”bir ayrım“bulunamamıştır. Ölen ”balıklar dokularında 30 pg/g: « K.A.“bakır ”biriktirmişlerdir (Şekil 4). -Aynı miktarda“bakırın düşük or tam konsantrasyonlarında da dokularda Mriktirilmesine karşın, ”bu“ba lıklar deneylerin sona erdirildiği 60 gün içerisinde ölmemişlerdir (Ta”blo 2), Kontrol akvaryumunda ve 0.1, 1.0 ve 5t,0 ppm“bakır çözeltilerinde deneyler süresince ”balıklarda ölüm gözlenmemiştir. 50.0, 100.0, ve 200.0 ppm konsantrasyonlarda ise sırasıyla 15 gün, 7 gün ve 1 gün içerisinde“balıkları» tamamı ölmüşlerdir (Ta”blo l), barklı ortam kon santrasyonlarında“balıkların $50' sinin Öldüğü süreler ise 10.0 ppm f de 26 gün, 50 ppm' de 7 gün, 100.0 ppm'de 2 gün ve 200.0 ppm 'de ise 1 gün den az olarak ”belirlenmiştir (Şekil l).
Özet (Çeviri)
22 6. SUMMARY EHPECT of COPPER on Tilapia nilotioa {ft) 1758 5. UPTAKE and MORTALITY Effects of copper on accumulation and mortality of Tilapia nilotioa were tested git a range of concentrations (0.1, 1.0, 5-0, 10.0, 50*0 100.0 and 200.0 ppm) over periods from 1 to 60 days. The amount of copper accumulated by the fish tissue increased with increasing time of contact with a particular Cu solution and with increasing Cu concentrations. In a given concentration, no difference was found“between the copper content of fishes which idled before a given period and those lived through the end of that period. Dead fishes accumulated about 30 pg Cu per g dry weight. In lower concentrations (eg. 5*0 ppm) no fish was dead ”by the end of 60 days period hut the amount of copper accumulated was the same as with the dead fish. There was no mortality in the 0.1, 1.0 and 5*0 PP11* copper concentrations and in control aquariums during the 60 day period. 100 $ mortality was observed in 50.0, 100.0 and 200.0 ppm concentra tions in 15,' 7 and 1 days respectively. Tilapia I^q'8 ranged from 26 days in 10.0 ppm to less than 1 day in 200.0 ppm copper.