Yaz klimasında ısı kazancının teorik-nümerik hesaplanması
  1. Tez No: 1495
  2. Yazar: R.TUĞRUL OĞULATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
VI DZ Bu çalışmanın amacı, yaz döneminde mahal içinde bi- yoklimatik konforu sağlamak için, ısı kazancını minimize e- decek duvar malzemesi geliştirilmesi ve seçimini kolaylaş tırmaktır. Çalışmada gözönüne alınan üç ayrı günde Biot sayı sına ve tanımlanan a boyutsuz sayısına bağlı olarak çeşit li CL* değerlerinde, günlük toplam ısı kazancının ve maksi mum ısı anının değişimi üzerinde durularak nasıl bir yapı elemanının geliştirilmesi hakkında fikir edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The objective of this study has been tu suggest effi cient ways for developing or for choosing the most appropri ate wall material in order to minimize the heat gain to pro vide for air-conditioning comfort inside the buildings in summer time. Suggestions are put forth about the development of a most appropriate type of structural element by conside ring both the daily total heat gain and variation of time of occurrence of maximum heat, at various different Q* values depending on the Biot number and on a dimensionless a* coef ficient on three different days covered in this study.