Farklı bakır oranlarının ergin pimpla turionellae L'nın yaşam süresi ve yumurta verimi ile sentezlediği protein ve glikojen miktarına etkileri
The effects of different copper rates on survivor, egg fecundity and the rate of synthesied protein and glycogen amount of adult pimpla turionellae L.
  1. Tez No: 307718
  2. Yazar: NİLAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSKENDER EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Zooloji, Biology, Physiology, Zoology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada farklı bakır (CuSO4.5H2O) oranlarının (0.000, 0.010, 0.025, 0.050 ve 0.100 mg/100 ml) bir endoparazitoid hymenopter türü olan ergin Pimpla turionellae L.?nin yaşam süresi, yumurta sayısı, yumurta açılımı ile sentezlediği protein ve glikojen miktarına etkileri, kimyasal yapısı bilinen sentetik besinler kullanılarak araştırılmıştır. Denenen bakır konsantrasyonlarının yaşam süresine etkisi, uygulanan bakır miktarlarıyla ters orantılı olarak kontrole oranla azalma şeklinde görülmüştür. Birey başına düşen yumurta sayısında dikkate değer olmamakla beraber düşüş gözlenirken, yumurta açılım oranında bazı günlerde azalma yönünde önemli değişimler tespit edilmiştir. Deneylerde besine ilave edilen tüm bakır dozlarının P. turionellae dişilerinin protein miktarı üzerinde kontrol grubu dişilerine kıyasla azalma şeklinde etki yarattığı gözlenirken glikojen miktarı üzerinde tam tersi durum söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different copper (CuSO4.5H2O) rates (0.000, 0.010, 0.025, 0.050 and 0.100 mg/100 ml) on the life span, egg production and hatchability, rate of synthesied protein and glycogen amount of adult endoparasioid hymenoptoreus Pimpla turionellae L. females were investigated by using chemically defined synthetic diets. The effects of tested copper concentrations on the life expectancy,compared to the control group,was observed in the form of reduction inverse proportion to the quantities of copper applied in. Although there was a remarkable decline in the amount of eggs per individual, significant reductions in the rate of egg hatchability has been found on some days. All doses of copper which was added to the feed has been effected in the form of a reduction on the amount of protein synthesied by P. turionellae females but the amount of glycogen has increased by the increasing of copper rate, compared to the control group.