Sultani üzüm çeşidinin sofralık amaçlı kullanımı için bazı kültürel uygulamaların etkileri üzerine araştırmalar
Researches in to the effects of some cultural practices, for table purpose consumption of Sultana grape
  1. Tez No: 149614
  2. Yazar: BURCU NOYANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Denememizin amacı; Ege Bölgesi bağlarında en fazla yer alan Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidinin ihracata uygun olarak sofralık amaçlı yetiştiriciliğinde, kültürel uygulama kombinasyonları açısından en iyi tekniği belirlemeye çalışarak, üreticilerimize bu konuda bilgi verebilmektir. Bu amaçla, planlanan denemeler, Manisa'nın Alaşehir ilçesine ait Delemenler köyünde bulunan Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidi ile tesis edilmiş bağda 2002 ve 2003 yıllarında yürütülmüştür. Denemede uygulanan değişik uygulama kombinasyonları, Sultani Çekirdeksiz yaş üzüm verimini ve olgunluk indisini 2002VI yılında istatistik olarak önemli derecede etkilemiş, 2003 yılında ise bu kriterler istatistik olarak önemli derecede etkilenmemiştir. Tane eni, tane boyu, 100 tane ağırlığı, 100 tane hacmi, tane-sap bağlantısı, pH, salkım ağırlığı, tane sertliği,%TSÇKM ve salkım boyu kriterleri hem 2002 hem de 2003 yıllarında istatistik olarak önemli derece etkilenmiş olup; salkım eni, invert şeker ve asit kriterleri ise hem 2002 hem de 2003 yıllarında istatistik olarak önemli bulunmamıştır. Denemede ayrıca hasattan 1 ay öncesinden itibaren alınan örneklerin incelenmesi ile kalite kriterlerinin hasada kadar olan gelişim durumları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca her uygulama genel olarak kalite kriterleri açısından ele alınmış ve her uygulama için elde edilen bulgular ve ihracata uygunluk durumu uygulamalara ait resimler ile anlatılmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgular mevcut literatürler ile karşılaştırılarak tartışılmış ve denenen uygulama kombinasyonlarından hangilerinin ihracat için en uygun sofralık üzüm üretimi sağladığı ortaya konulmuştur. Denememizden elde edilen bulgulara göre 1. Uygulama (%80 Çiçekte 1 kez 20 ppm GA3+ ince korukta Bilezik Alma + Salkım Ucu Kesme ), elde edilen kalite kriterleri ve ihracata uygunluk açısından en uygun uygulama olarak bulunmuş, 2.vıı Uygulama da (Somak 5 cm iken 20 ppm GA3+ somak 10 cm iken 20 ppm GA3 + ince korukta bilezik alma + salkım ucu kesme ) başarılı sonuçlar vermiştir. İyi sonuç veren diğer bir uygulama da 3. Uygulamadır ( %50 çiçekte 10 ppm GA3 + %80 çiçekte 10 ppm GA3 + tane tutumunda bir hafta aralık ile 4 kez 20 ppm GA3). Ancak bu uygulamada salkım boyu ve ağırlığı salkım ucu kesme işlemi ile mutlak süratle kısıtlanmalıdır. Bu işlem bu uygulamaya adapte edilir ise bu uygulamanın çok daha iyi sonuçlar vereceği düşünülmektedir. Bu nedenle salkım ucu kesiminin bu uygulamaya adaptasyonu ile oluşturulacak kültürel uygulama kombinasyonu da üreticilere önerilebilir. Anahtar Sözcükler :Sultani çekirdeksiz üzüm, salım ucu kesme, bilezik alma, hormon(GAa) uygulaması, verim, kalite
Özet (Çeviri)
By trying to determine the best technique in terms of cultural application combinations and informing our producers of the table purpose cultivation of Sultana, which constitutes the widest area in Aegean Region vineyards, in a way suitable for export. The trials planned for this purpose were conducted in the vineyard where Sultana is grown in the village Delemenler Alaşehir, Manisa in the years 2002 and 2003. The various combinations of practices applied in the trial influenced the fresh grape productivity of Sultana, invert sugarand maturation index a great deal statistically in the year 2002; however, these criteria were not influenced statistically at a considerable degree in the year 2003. The individual grape width, grape length, weight of 100 berries, volume of 100 berries, berry-stalk connection, pH, bunch weight, berry hardness, % dry matter (sugar) and bunch length criteria were very much influenced at the statistically in both 2002 and 2003. However the bunch width and acid criteria were found statistically important neither in 2002 nor 2003. By studying the simples tken as of one month before harvest the development of quality criteria up until harvest were tried to be specified. Also, every practice was generally handled in terms of quality criteria and the findings obtained from every practice and the complience with export were to be explained with photographs related to the practices. The findings obtained were discussed comparing them with the existing literature and it was determined which ones of the experimented application combinations provided the most suitable table grape production for export. According to the findings obtained from our trial,the first practice proved to be the most convenient application in terms of quality criteria and compliance with export. The SecondXI Practice ( 20 ppm GA3 when the inforescence is 5 cm + 20 ppm GA3 when the inforescence is 10 cm + girdling at the fruit set stage + berry thinning) provided succesful results too. Another application which gave good results is the third practice (10 ppm GA3 % 50 bloom stage + 10 ppm GA3 %80 bloom stage + 4 times 20 ppm GA3 as of the fruit-set stage every week.However, the bunch length and weight in this practice should definitely be limited by the process of berry thinning. If this process is adapted to this practice, it is expected that this application will give much better results. Thus, the cultural practice combination which can be developed by adapting the berry thinning process this practice can also be recommended to the producers. Key words : Sultana, berry thinning, girdling, hormone(GA3) application, productivity, quality