Etlik damızlık yumurtalarda depolama süresinin ve depolama öncesi ısıtmanın kuluçka performansına ve civcivlerde serum glukoz düzeyine etkisi
Effects of egg storage period and pre-storage heating on hatchability of broiler breeder eggs and serum glucose level of chicks
  1. Tez No: 149620
  2. Yazar: AKİF AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERVET YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET ETLİK DAMIZLIK YUMURTALARDA DEPOLAMA SÜRESİNİN VE DEPOLAMA ÖNCESİ ISITMANIN KULUÇKA PERFORMANSINA VE CİVCİVLERDE SERUM GLUKOZ DÜZEYİNE ETKİSİ AKTAŞ, Akif Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Z. Servet YALÇIN Aralık 2003, 40 Sayfa Bu çalışmada genç ve yaşlı damızlık sürülerden elde edilen ve farklı sürelerde depolanan yumurtaların kuluçka randımanı üzerine yumurtaları depolama öncesi ısıtmanın etkileri incelenmiştir. Denemeler sonucunda, kuluçka randımanı ve çıkış gücü üzerine ana yaşının etkisinin önemli olduğu, yaşlı anaçlarda bu özelliklerin gerilediği bulunmuştur. Depolama öncesi yumurtaların ısıtılması kuluçka randımanında ve çıkış gücünde yaklaşık % 8 oranında gerileye neden olmuştur. Depolama süresinin de kuluçka randımanı ve çıkış gücü üzerine etkisinin önemli olduğu ve 16 gün depolanan yumurtalarda kuluçka randımanının % 63 düzeyine çıkış gücünün ise % 7 1.4' e kadar gerilediği saptanmıştır. Damızlık yaşı ile depolama öncesi ısıtma arasındaki ve yine damızlık yaşı ile depolama süresi arasındaki interaksiyonun çıkış gücüne etkisi önemli bulunmuştur. Bu interaksiyon yaşlı damızlıklardan elde edilen ve uzun süre depolanan yumurtaların çıkış gücünün genç damızlıklardan elde edilen yumurtalara göre daha düşük olmasından kaynaklanmıştır. Benzer olarak kuluçka öncesi ısıtma hem yaşlı hem de genç damızlıkların yumurtalarında çıkış gücünün gerilemesine neden olurken, bu gerilemenin yaşlı sürüden elde edilen yumurtalarda daha yüksek oranda olduğu saptanmıştır. Çıkışta civcivlerdeki kan glikoz düzeyinin ana yaşının artmasıyla % 13.1 oranında azaldığı belirlenmiştir. Isıtma, civciv glikoz düzeyini etkilemezken, depolama ile birlikte önemli oranda düşme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT EFFECTS OF EGG STORAGE PERIOD AND PRE-STORAGE HEATING ON HATCHABILITY OF BROILER BREEDER EGGS AND SERUM GLUCOSE LEVEL OF CHICKS AKTAŞ, Akif MSc. Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Z. Servet YALÇIN December 2003, 40 Pages Effects of pre-storage heating on hatchability of eggs which were obtained from young and old broiler breeder hens and stored at different periods were examined. Experimental results showed that breeder age has a significant effect on hatchability and H/F decreased in breeders at 55 weeks of age. Pre- storage heating resulted about 8 % decrease in hatchability and H/F. The lowest hatchability (63 %) and H/F (71.4 %) was obtained when eggs stored for 16 days. Interactions for breeder age by pre-storage heating and breeder age by storage length were significant for H/F. The lowest H/F (54.8 %) was obtained in eggs from old breeders stored for 16 days before incubation. The decrease in H/F was higher when eggs obtained from older breeders compare to those eggs obtained from young breeders. Blood glucose level of chicks from old breeders were 13.1 % lower than those chicks obtained from young breeder. Although heating had no effect on blood glucose level of chicks, longer storage resulted significant decreased in blood glucose level.