Yoğunlaştırılmış güneş ışınımları altında fotokimyasal aktinometri çalışmaları
Photochemical actinometric studies under concentrated sun light
- Tez No: 149653
- Danışmanlar: PROF.DR. SIDDIK İÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET YOĞUNLAŞTIRILMIŞ GÜNEŞ IŞINIMLARI ALTINDA FOTOKİMYASAL AKTİNOMETRİ ÇALIŞMALARI ERTEN, Şule Doktora Tezi, Güneş Enerjisi Ens., Enerji Bilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Sıddık ÎÇLİ Haziran, 2004, 181 sayfa Güneş spektrumunun görünür bölgesinde foton miktarlarını hesaplayabilmek için aktinometrik bir yöntem literatürde bilinmemektedir. Güneş ışımmınm şiddetini (foton miktarım) tam olarak saptamak mümkün değildir, zira solar foton miktarı gün içinde saate ve tarihe, coğrafik ve atmosferik koşullara bağlı olarak sürekli değişmektedir. Bu çalışmada literatürde ilk kez direkt ve yoğunlaştırılmış güneş ışınımının fluoresans emisyon ölçümü temeline dayalı basit ve hızlı bir yöntem olan fiber optik kablo ile ışığı taşıma yöntemi geliştirilmiştir. Bu yeni yöntemin doğruluğu, direkt ve yoğunlaştırılmış güneş ışınımları altında demirokzalat ve Reinecke tuzu aktinometrileri ile absorplanan ışık miktarlarının hesaplarının kıyaslanılması ile ispatlanmıştır. Tezin ikinci bölümünde, hacimli-dallanmış gruplar içeren naftalen diimidlerin farklı lipofiliteli polar ve apolar çözgenlerde sistematik çözünürlük çalışmaları UV7VTS spektroskopi metoduyla yapılmıştır. Naftalen diimidlerin foto enerji-elektron transfer prosesleri ve fluoresans yan ömürleri ile döngüsel voltammetri analizleri incelenmiştir ve tüm bu parametreler perilen diimidlerle kıyaslanmıştır. Anahtar kelimeler; Kimyasal aktinometri, fiber optik kablo, çözünürlük, fluoresans yan ömür, döngüsel voltammetri.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT PHOTOCHEMICAL ACTINOMETRIC STUDIES UNDER CONCENTRATED SUN LIGHT ERTEN, Şule PhD in The Institute of Solar Energy Supervisor: Prof. Dr. Sıddık İÇLİ June, 2004, 181 pages The selection of a rapid and satisfactory actinometry method to determine the absorbed photon flux in the visible range of solar spectrum is not known in the literature. The intensity of sun-light is extremely unpredictable, varies by day light period, date, geographical locations, atmospheric conditions, etc. A simple and rapid fiber optic cable actinometry method is introduced based on the measurement of the fluorescence emission of solar radiation under direct and concentrated sun light. The high resolution of this novel method is proven by the comparison of the incident photon flux values under direct and concentrated sun light of the fiber optic cable method with the incident photon flux intensities determined from ferrioxalate and Reinecke salt chemical actinometry methods. In the second part of thesis, the systematic quantitative study of the solubility of various naphthalene dimides in nonpolar and polar solvents with different liphophylity has been done by means of UV7VIS spectroscopy. The naphthalene diimides were investigated for photo energy-electron transfer processes, fluorescence life time and cyclic voltammetry analyses. These parameters were compared with the ones obtained from perylene diimide dyes. Key words; Chemical actinometry, fiber optic cable, solubility, fluorescence life time, cyclic voltammetry.