Yerel ağ ortamında gönderici-taraflı ağ sıkışıklık kontrol algoritmasının analizi
Analysis of sender-driven congestion control algorithm in local area network
  1. Tez No: 149709
  2. Yazar: GÖKHAN MUTLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYLİN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
V ÖZET Yerel Ağ Ortamında Gönderici-Taraflı Ağ Sıkışıklık Kontrol Algoritmasının Analizi MUTLU, Gökhan Yüksek Lisans Tezi; Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç Dr. Aylin KANTARCI Haziran 2004, 70 sayfa Bu tez çalışmasında sunucu taraflı ağ sıkışıklık algoritması analizi yapılmıştır. Bu amaç için xRTP olarak isimlendirilen paket başlığı oluşturulmuş, istemci/sunucu program yazılmış ve çoğayayım tekniği ile çokluortam verisi lokal ağ ortamında iletilmiştir. Sunucu program ağın sıkışıklık durumuna uygun olarak çokluortam verisi yakalama sıklığına karar verir. Ağda oluşabilecek sıkışıklık durumuna karşı çokluortam verisinin boyutu, paket boyutu ve sıkıştırma oranı değiştirilmek suretiyle önerilen yapının kesintisiz ve uygulama başarımı yüksek olarak çalıştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Analysis of Sender-Driven Congestion Control Algorithm in Local Area Network MUTLU, Gökhan MSc in Computer Eng. Supervisor: Asst. Prof Dr. Aylin KANTARCI Jun 2004, 70 pages In this thesis, a new sender-driven congestion control algorithm has been analyzed. A packet header which is named xRTP is proposed and a client/server software has been developed in order to multicast multimedia data. The server program senses local network's congestion status and determines capture rate at a specified period. In order to handle network congestion, the server program changes multimedia data size, packet number that is being sent and the compression ratio of multimedia data. Performance results indicate that the proposed congestion control algorithm is successful.