Cisco Packet Tracer kullanarak ağ performansı değerlendirilmesi
Cisco network performance evaluation using Packet Tracer
- Tez No: 418504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VASSILYA ABDULOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma da bir geniş alan ağı tasarlanmış ve simülasyonu yapılmıştır. Bu ağda kullanılan cihazlar, kablolar, yerel alan ağı topolojisi hakkında bilgiler verilmiş, bu bilgilerin uygulaması olan ağ, Packet Tracer yazılım ortamında benzetime tabi tutulmuştur. Veri iletimi metotları üçe ayrılır: Tekli iletim (unicast), çoklu iletim (multicast) ve yayındır (broadcast). Tekli iletimde veri tek bir hedef adrese, çoklu iletimde veri birden çok hedef adrese gönderilir. Yayın ise verinin ağda bulunan tüm düğümlere iletilmesidir. Bu iletimlerin hepsinde gönderilen tek bir pakettir. Sonuç olarak ağ üzerindeki cihazlar birbirlerine gerektiği şekilde bağlandıktan sonra bir ağ oluşacaktır ve ağ üzerinde her zaman veri iletimi olacaktır. Bunun iletimin nasıl olacağı nasıl bir fiziksel yola sahip olacağı belirlenmiş kurallar çerçevesinde sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, a wide area network designed and simulated. These devices are used in the network, cables, provides information about the local area network topology, the application of this information network, Packet Tracer software environment has been subjected in the simulation. Data transmission methods are divided into three: unicast, multicast, and broadcast multiple transmission. Individual data for transmission to a single destination address, sent me multiple messages to multiple destination addresses data. The broadcast is transmitted to all nodes in the network's data. All of these transmissions are sent in a single packet. Consequently, a network will be composed as required after each other connected devices on the network and will always transmit data over the network. How will my message that will be provided in the context of how it would have established rules of physical way.