Yerel bilgisayar ağlarında görüntü iletimine ilişkin yazılım tasarımı
- Tez No: 78310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÇAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Kontrol Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu proje kapsamında Windows 3.11 işletim sistemli kişisel bilgisayarların bağlı olduğu Novell Netware ağ işletim sistemi kurulu 10 Mbps lik Ethernet kartı kullanılan yerel bilgisayar ağlarında kullanıcılar arasında gerçek zamanlı görüntülü iletişimi sağlayacak bir program yazıldı. Görüntülü iletişim konusunda yapılan çalışmalar ve çoklu ortam iletişimine getirilen standartlar araştırıldı. Çoklu ortam iletişimi dünyanın her yerindeki kullanıcılarla ses, görüntü ve veri alışverişine, gerçek zaman görüntülü bağlantılara olanak sağlar. Bu konuda yapılan çalışmalar görüntü bilgisinin kurulu ağlara ek yük getirmeden ortak bir dile sahip olarak nasıl daha hızlı iletileceği konusunda yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmada geliştirilen uygulama programına görüntü sağlamak için kişisel bilgisayara paralel porttan bağlanan dijital bir masaüstü kameradan yararlanıldı. İletişimi gerçekleştirecek olan program Windows 3.11 ortamında Visual Basic proglamlama dilinde yazıldı.“Visual Chat”isimli proje yazılımı, standart bir Pc' ye masaüstü kameradan başka ek donanım gerektirmemektedir. Görüşme yapmak isteyen her iki kullanıcı birbirlerinin terminalinin yerel ağdaki adını programın kullanıcı arabiriminde yazar ve bağlantı sağlanınca kameralarını çalıştırırlar. Görüntü bilgisi iletişim halindeki diğer bilgisayara Windows işletim sistemininin DDE (Dynamic Data Exchange) teknolojisinin açtığı kanal yardımıyla kare kare gönderilir. Çok görevli Windows ortamında aktif pencere her saniye değiştirilerek kameranın kendi programı ve“Visual Chat”programının beraber çalışması sağlanır. Şu anda kullanılan 10 Mbps lik Ethernet kartlı yerel ağlarda görüntü iletişimine çözüm getirmek amacıyla geliştirilmiş olan bu program veri trafiğinin çok yoğun olduğu ortamlarda yavaş kalacaktır. Kullanıcı sayısı az ve veri iletişim trafiği yoğun olmayan ortamlarda kullanıldığında ise malî açıdan ekonomik olacaktır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this project, a real-time video communication program has developed for Windows 3.11 operating personal computers, on local networks with 10 Mbps Ethernet cards using Novell Netware network operating system. Works on video communication and standards for multimedia communication are studied. Multimedia communication allows users in locations across the globe to exchange data, audio and video information and to communicate with real-time video links. Researches on this subject are focused on how to transfer video information faster, with a common language and with no extra charge for already set up networks. A desktop digital camera connected to a personal computer, is used to provide video information for the application program designed in this thesis work. The communication software is developed by using Visual Basic programing language on a personal computer with a Ms Windows 3.11 operating system. This software called“Visual Chat”, and requires just a desktop camera and no additional hardware for a standard configured PC. To communicate, both of the users enter computer name of each other on user interface of the software and when link is succeeded, run their camera. Video information is sent frame by frame to the connected PC in a channel opened by Windows' DDE (Dynamic Data Exchange) technology. Active window is changed on every second so the driver program of the camera and the“Visual Chat”program run together. This program is developed to be a solution for the video communication on networks running with 10 Mbps Ethernet cards at the present. Performance can be low on networks which have high data traffic. With few users and low traffic, the program becomes economic. IV