Yakın çift yıldızların yörünge evrimi
Orbital evolution of close binaries
  1. Tez No: 149714
  2. Yazar: COŞKUN MUZAFFER ÇAMURDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAFER İBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
V ÖZET YAKIN ÇİFT YILDIZLARIN YÖRÜNGE! EVRİMİ ÇAMURDAN, Coşkun Muzaffer Yüksek Lisans Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Cafer İBANOGLU Ağustos 2004, 57 Sayfa Bu çalışmada W UMa türü bir yıldızın fotoelektrik ışıkölçümü yapılarak dizgeyi oluşturan bileşenlerin fiziksel ve geometrik öğelerinin bulunması amaçlanmıştır. incelemeye aldığımız EE Cet çiftinin bu güne değin ışıkölçümü yapılmamıştır. Bu dizgenin tayf sal gözlemleri Rucinski et al. (2002) tarafından elde edilmiş ve dikine hız eğrisinin çözümü yapılarak bulunan sonuçlar yayımlanmıştır. W UMa dizgelerinin kütle, yarıçap, sıcaklık ve ısıtma gibi salt öğelerinin bulunması bu yıldızların yapılarının ve evrimlerinin ortaya çıkartılması açısından önemlidir. Salt öğeleri bulunan yıldız sayısı arttıkça gözlemsel ve kuramsal öngörüler örtüşecek ve en olası çözüme yaklaşılacaktır. Anahtar sözcükler; EE Cet, değen dizgeler, ışık eğrisi çözümlemesi
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ORBITAL EVOLUTION OF THE CLOSE BINARYS ÇAMURDAN, Coşkun Muzaffer MSc Thesis, Dept. Of Astronomy and Space Sciences Supervisor: Prof. Dr. Cafer İBAN06LU August 2004, 57 Pages The aim of this thesis is to find physical and geometric parameters of the components of a W UMa type binary using photoelectrical observations. The contact binary system EE Cet, that we have examined, was never observed photoelectrically before. The spectral observations of the system were obtained and the radial velocity curves were analyzed by Rucinski et al. (2002). The results of this analysis were published. Finding the basic parameters of W UMa systems which are mass, radius, temperature and luminosity, is very important for defining stellar formation and telling something about their evolution stages. By increasing the number of the systems, their basic parameters are known, observational and theoretical foresights will agree well and the researchers approach to understand their structure and evolution. Key words;EE Cet, contact binary, light curve analysis.