Türkiye'nin pamuk dış ticaretinin yapısı ve bunu etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A study on cotton foreign trade of Turkey and the factors affecting this structure
  1. Tez No: 149736
  2. Yazar: İSLİME PINAR NACAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERRUH IŞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 475
Özet
ÖZET TÜRKİYE'NİN PAMUK DIŞ TİCARETİNİN YAPISI ve BUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA NACAK(ÖZDEMİR), İslime Pınar Doktora Tezi, Tarım Ekonomisi Bölümü Tez Yöneticisi:Doç. Dr. Ferruh Işm Ağustos, 2004, 447 sayfa Bu çalışmada, Türkiye'de pamuk dış ticaretinin yapısı ve bunu etkileyen faktörler incelenmiştir. Çalışma genel olarak üç bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde genel bilgiler bulunmaktadır. İkinci bölümde ise araştırma sonuçlan yer almaktadır, ikinci, bölümde, öncelikle mevcut durum tespitine yönelik olarak dünya pamuk durumu ve Türkiye'nin yeri, Türkiye pamuk durumu, pamukla ilgili uygulanan politikalar ve diğer ülkelerdeki uygulamalar ele alınmıştır. Daha sonra, Türkiye'de pamuk dış ticaretini etkileyen faktörler, dış ticaret teorileri kapsamında incelenmiştir. Pamuk dış ticaretini etkileyen faktörleri ve etki derecelerini ortaya koymak amacı ile Türkiye pamuk arz, talep ve dış ticaretinin analizi(kısmi denge analizi) yapılmıştır. Bu bölümde son olarak, pamuk dış ticareti yapan firmalarla anket çalışmaları yapılarak firma ölçeğinde pamuk dış ticaretinin yapısı incelenmiştir.VI Çalışmanı üçüncü bölümünde, ortaya çıkan sorunlar tespit edilerek, alternatif çözüm önerileri üretilmiştir. Çalışmanın sonucunda, pamuk dış ticaretini etkileyen iç ve dış kaynaklı bir çok faktörün mevcut olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye'de, 1990'lı yıllardan itibaren pamuk üretimi ve dış ticaretinde sorunlu bir dönem başlamıştır. Türkiye ekonomisi için stratejik önem arz eden pamukta, ekim alanlarında önemli gelişmeler sağlanamazken, üretimin büyük ölçüde verim artışına bağlı olarak arttığı görülmüştür. Bu nedenle, üretimin tüketimi karşılama oram giderek düşmekte, sonuç olarak dış alım hızla artmaktadır. Talep artışına paralel şekilde pamuk üretiminde gelişme sağlanamazken, diğer taraftan, pamukta istikrarlı fiyat ve kalite politikaları izlenememiş, 1996 yılından itibaren pamukta gümrük muafiyeti uygulaması başlamış ve böylece dış alım cazip hale gelmiştir. Pamuk üretiminin artırılması, süreUiliğinin sağlanması yönünde uygulanan ve hedeflenen pamuk politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Uzun vadede, ülke ve dünya konjoktürü dikkate alınarak, pamukla ilgili tüm kesimlerin ortak çıkarları doğrultusunda ulusal pamuk politikasının belirlenmesi gerekmektedirvn Pamuk üretimi ve dış ticaretindeki gelişmeler sadece tarım sektörü açısından değil, pamuğu hammadde olarak kullanan tekstil ve konfeksiyon sanayi içinde önem arz etmektedir.Dünya Ticaret Örgütü ile yapılan anlaşma gereği 2005 yılında dokuma ve hazır giyim ticaretinde kısıtlamalar ve vergilerin kaldırılması ile Çin ve Hindistan gibi fiyat avantajına sahip ülkeler karşısında rekabet edilebilmesi, mevcut pazarların korunup hedef pazarlara ulaşılması için kaliteli, markalı ve cazip fiyatlarda ürün sunulması gerekmektedir. Bu nedenle tekstil ve konfeksiyon sektörünün temel hammaddesi konumundaki pamukta arz, fiyat ve kalite istikrarının sağlanması zorunlu hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
vın ABSTRACT A STUDY ON THE COTTON FOREIGN TRADE OF TURKEY AND THE FACTORS AFFECTING THIS STRUCTURE NACAK(ÖZDEMİR), İslime Pınar Msc. in Agricultural Economics Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Ferruh IŞIN August 2004, 447 pages In this study, the cotton foreign trade in Turkey, and the factors affecting this structure were examined in details. The study generally was detailed in three main chapters. In the first chapter, the general information was reviewed. In the second chapter, the results of the researches take place. In the second chapter, the position of Turkey, the status of cotton in Turkey, the policies being implemented in Turkey regarding cotton, and the applications in other countries were studied primarily in order to determine what the actual situation is. Later on, the factors affecting the cotton foreign trade in Turkey were handled within the theories of foreign trade. For the purpose of indicating the factors affecting foreign trade of cotton, and the level of their effects, cotton supply / demand, and foreign trade analysis (partial equilibrium analysis) were conducted. As a final study within thisDC chapter, the structure of the cotton foreign trade at a scale of private companies was investigated by requesting them to fill inquiries. In the third chapter, the problems emerged were pointed out, and alternative solutions were proposed. Upon the completion of the study, it was observed that there are various factors both external and domestic, affecting the the foreign trade of the cotton. In Turkey, a period of problems regarding the production, and foreign trade of cotton was commenced since the 1990s. While a significant increase in the land utilized for cotton production was not granted, considerable increases in the production were observed. The major reason for this increase in production is the increase in the yield. Therefore, the recompensation ratio of production to the consumption (production/consumption) decreases, and as a consequense of this fact importation grows rapidly. While improvements in cotton production were not realized in accordance with the increase in the demand, stabilized price, and quality policies could not be implemented. Customs immunity application for the cotton was started as of 1996, and so the importation has been more attractive. For increasing the cotton production, and ensuring the sustainability, the intended policies regarding cotton are to be revised. In the long term, it is necessary to determine a national cotton policy for the mutual benefit of the all parties involved by taking the national and global conjuncture into consideration.X Improvements in cotton production, and foreign trade do represent importance not only for the agricultural sector but also for the textile and clothing sectors using it as raw material. As per the World Trade Organization agreement, the limitations and taxes regarding the textiles and clothing sectors will be withdrawn by the year of 2005. In order to enable the sector to compete with the countries such as China, and India which have price advantage as they produce their own cotton, and to protect the existing market, and furthermore to reach the target markets, it is a must to offer qualified products under brand names at attractive prices. Due to these facts, it has been a vital issue to create supply, price and quality stabilization for the cotton which is the main raw material for the textile and clothing sectors.