Metalik nanopartiküller ile alternatif bir diagnostik test formatı üzerine çalışma
Study on alternative diagnostic test methods using metallic nanoparticles
  1. Tez No: 149742
  2. Yazar: MUZAFFER TAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAZİLET VARDAR SUKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
V ÖZET METALİK NANOPARTİKÜLLER İLE ALTERNATİF BİR DİAGNOSTİK TEST FORMATI ÜZERİME ÇALIŞMA TAYLAN, Muzaffer Doktora Tezi, Biyoteknoloji Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fazilet Vardar SUKAN Ocak 2004, 106 sayfa Altın nanopartiküller kullanılarak, tek aşamalı, hassasiyeti yüksek, yeni bir kantitatif diagnostik test yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntem, altın nanopartiküllerin üzerine adsorbe edilmiş olan antijenin, ortama eklenen antikorlarla etkileşimi sonucu, altın nanopartiküllerin aglütinasyon oluşturması temeline dayanmaktadır. Ortama eklenen antikor (analit) miktarı ile oluşan aglütinasyon miktarı arasında spektrofotometrik olarak takip edilebilen bir ilişki bulunmuştur. Elde edilen spektrofotometrik verilerin değerlendirilmesi için kısa sürede sonuç veren iki yeni hesaplama yöntemi önerilmiştir. Anahtar sözcükler : altın, nanopartikül, kantitatif diagnostik test, spektrofotometrik veri analizi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT STUDY ON ALTERNATIVE DIAGNOSTIC TEST METHODS USING METALLIC NANOPARTICLES TAYLAN, Muzaffer Ph.D. in Biotechnology Supervisor : Prof. Dr. Fazilet Vardar SUKAN January 2004, 106 pages A new, sensitive, single-step, quantitative diagnostic test method using gold nanoparticles has been developed. This method is based on the agglutination of gold nanoparticles due to the interaction between the antigen, adsorbed at the surface of particles, and antibody added to the system. A relationship has been found between the amounts of antibody (analyte) added to the system and agglutination formed which could be monitored spectrophotometrically. Two new measurement methods have been proposed for faster evaluation of the spectrophotometric data. Anahtar sözcükler : gold, nanoparticles, quantitative diagnostic test, spectrophotometric data analysis